Záhadná nehoda v Jateční jako účtování mafiánů? Mrtvý podnikatel posílal miliony do čistírny peněz

Když koncem června přijeli policisté k zdánlivě banální nehodě, netušili, že se z ní vyklube vražda. Muž, který narazil do nákladního vozu, podlehl bodným zraněním, která s nehodou neměla nic společného. České centrum pro investigativní žurnalistiku zjistilo, že mrtvým byl ázerbájdžánsko-český podnikatel Rashad Gafarov.

„Mohu potvrdit, že jsme zasahovali u dopravní nehody v Jateční ulici. Záchranáři na místě ošetřili těžce zraněného řidiče osobního automobilu, který v nízké rychlosti narazil do stojícího kamionu,“ uvedl v červnu tiskový mluvčí pražské záchranky Ondřej Franěk.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Policie už tehdy oznámila, že smrtelná zranění muž utrpěl ještě před samotnou nehodou. Zanedlouho událost překvalifikovala na vraždu. Další informace k případu ale zatím odmítá podat, protože vyšetřování stále probíhá.

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku byl zavražděným mužem Rashad Gafarov. Ázerbájdžánsko-český podnikatel v Praze provozoval dopravní a logistickou společnosti Tern Transport and Trading. Založil i společnosti Oriental Petroleum, Sintex EU a CLS Cargo, internetový obchod se šťávou z granátového jablka.

Novinářka pracovala mezi nejhůř placenými: Už na nic nemají sílu, nemůžou si skoro ani nakoupit

Gafarov byl součástí schématu, které Ázerbájdžán využíval k uplácení evropských politiků. Jako jeden z mála lidí do něj posílal peníze. Společnosti LCM Alliance, která tvořila jeden z pilířů ázerbajdžánské čistírny peněz, poslal v roce 2012 ze svého osobního účtu v české bance 54 900 eur (téměř milion a půl korun). Platit měl za stavební materiál, s ním ale nikdy neobchodoval.

Mezi lety 2002 a 2013 byl Gafarov manažerem služby zákazníkům ázerbájdžánské společnosti Panalpina Central Asia EC, dceřiné firmy globálního gigantu BP. Panalpina má údajně na svědomí úhrady ve výši 16 milionů dolarů offshorové firmě za služby, které nikdy neproběhly. V USA ji obvinili z uplácení politiků.

Chceme s Macronem vytvořit proevropskou stranu, říká pro INFO.CZ lídr nového hnutí Tak jo! Rozumek

Ázerbájdžánská televize Anspress TV tvrdí, že Gafarov na uplácení a praní peněz upozorňoval. Jakou roli v kauze skutečně sehrál, už on sám ale objasnit nemůže. Po nehodě zemřel v sanitce při převozu do nemocnice.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital