Extrémně levné hypotéky už se nevrátí. Běžné budou násobky někdejších sazeb, zdůrazňuje Zamrazilová

E15 PREMIUM | Éra extrémně levných hypoték jednou provždy skončila a i budoucí pokles sazeb povede přinejlepším ke snížení sazeb půjček na bydlení na zhruba polovic těch současných. Na setkání se studenty Vysoké školy ekonomické k tématu budoucnosti české inflace to v pondělí uvedla viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Podle ní nicméně centrální banka nehodlá držet sazby příliš vysoko nepřiměřeně dlouhou dobu, ještě zpřísnit sazby ovšem může vývoj na tuzemském trhu práce.

„I moje děti chtějí vlastní bydlení ideálně za nízké sazby, ale proti tomu jde požadavek na stabilitu bankovního sektoru,“ uvedla Zamrazilová s tím, že se nebrání diskuzi o uvolňování hypotečních limitů primárně pro mladé lidi do 36 let.

„Nebudeme držet vysoké sazby příliš dlouho, není to naše priorita, ovšem hypoteční sazby na 1,69 procenta tu už nikdy nebudou, běžné budou sazby kolem tří čtyř procent,“ dodala Zamrazilová. Vývoj měnové politiky podle Zamrazilové ovlivní zejména napětí na trhu práce a reálný vývoj fiskální politiky.

Článek vyšel na našem partnerském webu E15. Předplatitelé INFO.CZ ho mají dostupný v plném rozsahu.

„Trh práce ochlazuje pomalu a přetrvává relativní vyrovnanost volných pracovních míst a počtu nezaměstnaných,“ řekla viceguvernérka a dodala, že trh práce je jeden z klíčových faktorů tuzemského růstu cen a takzvaných inflačních očekávání.

sinfin.digital