Zaorálek pro INFO.CZ: Další obětí hackerů může být EET

14. 02. 2017 • 11:38

Strategická ministerstva by měla začít urychleně pracovat na centralizované ochraně před hackerskými útoky. V rozhovoru pro INFO.CZ to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), jehož úřad podobnému útoku nedávno čelil. Příště by totiž podle něj „mohla být napadena elektronická evidence tržeb (EET). Prosadit nápad u koaličních partnerů ale nebude lehké, protože ministr Babiš Zaorálkovi odpověděl, že jeho úřad „dělá ochranu dobře a s útoky si poradí“.

Ochranu před hackery by podle Zaorálka měla mít na starosti jedna instituce, která by k tomu měla dostatek personálu, prostředků a vybavení. Včera proto přesvědčoval partnery ve vládě, aby o něčem takovém začali vážně uvažovat. „Netroufnu si odhadnout, zda se to dá zvládnout ještě před volbami. Ministru financí (Andreji Babišovi) jsem říkal, že příště může být napadené EET,“ řekl redakci.

Nápad s centralizací ochrany před kyberútoky ale může podle Zaorálka ve vládě narazit. Ministr financí Babiš je podle něj přesvědčen, že „jeho úřad dělá ochranu dobře a s útoky si poradí“. „(Ministr Babiš) řekl, že nevidí důvod proč to centralizovat. Neměl jsem z toho dojem, že se nějak rychle dohodneme. Spíš jsem měl z debaty pocit, že si tohle chce každý dělat sám,“ dodal Zaorálek.

Ministr Zaorálek podle svých slov už dříve naléhal, aby kybernetická ochrana byla v české státní správě centralizovaná. „Nemělo by to být tak, že každé strategické ministerstvo má vlastní ochranu, ale měly by mít ochranu jednotnou a společnou. Bylo by to efektivnější a nemuseli bychom to tady nyní řešit zvlášť,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ.

Ministerstvo zahraničí se potýká s bezprecedentním únikem informací. Hackeři, kteří podle Zaorálka jednali sofistikovaně, nejspíš měli podporu cizího státu. Je to poprvé, kdy se Česko stalo terčem kyberútoku jiné vlády v tomto rozsahu.

Útočníci měli zhruba rok nerušený přístup k sedmi tisícům dokumentům z rezortní elektronické pošty včetně desítek materiálů ve schránce ministra samotného. Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost incident hodnotí jako mimořádně závažný. Informace, které útočníci získali, jim můžou nad Českem poskytnout strategickou výhodu.