Zastupitelé z Pirátů si k platu přilepšili o 860 tisíc. Bereme málo, tvrdí

Drancují Piráti pražský magistrát jako dobytou loď? Na světlo se dostaly informace, že čtyři jejich zastupitelé si tu přišli od roku 2014 k svému platu ještě na 860 tisíc korun. Zatímco voliči poukazují na to, že tím porušují své sliby z kampaně, Piráti obvinění odmítají. 

Piráti jsou podle informací Blesku jediným zastupitelským klubem, jehož všichni členové využívají možnost nechat si hodinově vyplácet práci pro magistrát. Základní odměna zastupitele je pět tisíc korun měsíčně. Jenže k tomu je možno vykázat další činnost. Například může jít o jednání výborů, práce z pověření primátorky a podobně. Navíc se objevilo podezření, že to dělají účelově, protože na začátku volebního období začali s výdělečnou činností. Například Jakub Michálek si založil živnost v okamžiku vzniku svého mandátu. Tím by se příjmy navíc daly „přikrýt".

Piráti vysílají do voleb hvězdnou pěchotu. Táhne je ke dnu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Minimální mzda?
Obvinění z obohacování na úkor magistrátu ale Piráti Jakub Michálek, Ondřej Profant, Mikuláš Ferjenčík a Adam Zábranský odmítají. Poukazují na to, že po rozpočítání připadá na jednoho částka necelých 6 tisíc hrubého, kterou zinkasovali ke svému pětitisícovému platu. „Je nutné říci, že pirátští zastupitelé jsou jediní zastupitelé, kteří nejsou uvolnění, ale stejně pracují de facto na plný úvazek. Uvedené měsíční částky nedosahují často ani hodnoty minimální mzdy,“ uvedla mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

Je to nemravné
Počínání Pirátů se nelíbí ani opozici. „Dělají to tak nejen v Praze, ale všude. Je to minimálně velmi nemravné. My v ODS jsme v opozici stejně jako Piráti a rozhodně si žádné mimořádné finanční náhrady nenárokujeme,“ uvedl pražský předseda klubu ODS Filip Humplík.

Co na to magistrát? Více na Blesk.cz

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

SDÍLET
sinfin.digital