Zatčení Češi. Zaorálek kvůli nim v prosinci poletí do Turecka

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v prosinci poletí do Turecka jednat o Češích zadržených nedávno tamními úřady. Zároveň s Ankarou bude řešit problematickou investici do elektrárny Yunus Emre. Serveru Info.cz to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

„Cesta se uskuteční 12. a 13. prosince," uvedla. „Jede tam pan Zaorálek, který tam bude mít dva pěkné případy. Tento (elektrárnu Yunus Emre) a ty dva zadržené Čechy v Kurdistánu," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.  

Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadržely turecké bezpečnostní síly minulý týden. Podezírají je z příslušnosti ke kurdským milicím. Jsou obviněni z toho, že jim poskytovali zbraně a čeká je soud. 

Turečtí vyšetřovatelé se snaží zjistit kontakty obou Čechů. Podle tureckého tisku dvojice uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii. Oběma teoreticky hrozí vysoké tresty. 

Stát už podle Zaorálka podnikl některé kroky, snaží se jednat a "připravit půdu" pro řešení situace. "Ale sami tady nic nezmůžeme, pokud nebude určitá ochota vyjít vstříc, tak to nebude jednoduché," řekl dnes novinářům. Zadržení si podle něj museli být vědomi nebezpečí, která je v oblasti čekají. Markéta Všelichová už byla v minulosti zadržena a nedbala varování diplomacie, dodal.

Komentář Pavla Novotného: Když tě nadnáší naivita, skončíš v tureckém vězení

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas stačili před svým zadržením odeslat balíček do vlasti. Ten podle informací iDnes.cz obsahuje osobní předměty Kurdů z Blízkého východu, které měly být vystaveny v České republice. Výtěžek z výstavy měl údajně putovat na výstavbu polní nemocnice v Sýrii.

Ministr Zaorálek by měl v Turecku řešit také problémový projekt stavby elektrárny Yunus Emre, na který poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho státní pojišťovna EGAP. Investice se dostala do potíží a českým daňovým poplatníkům hrozí, že za ni budou muset uhradit ztrátu. Mládek ji dnes odhadl na zhruba 15 miliard korun.

SDÍLET
sinfin.digital