Zdanění církevních restitucí je nelegitimní, stát zneužívá moc, říká senátor Hraba

Senátor a advokát Zdeněk Hraba (STAN) byl jedním z těch zákonodárců, kteří minulý týden bezprostředně po schválení zdanění církevních restitucí sněmovnou oznámili, že chtějí věc napadnout u Ústavního soudu. V rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, proč se domnívá, že by soud s největší pravděpodobností předpis z komunistické dílny zrušil jako protiústavní. A vyslovuje přesvědčení, že stát překračuje pravidla a zneužívá své možnosti.

Vy jste jako senátor mezi prvními vystoupil s tím, že jste připraven získat podporu kolegů senátorů a napadnout schválenou novelu u Ústavního soudu. Co vás k osobnímu angažování se v dané věci vedlo?

Dovolím si hned na začátek upřesnit, že v tomto případě nejde o institut ústavní stížnosti, ale o podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení uvedené novely zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Takový návrh může podat nejméně 41 poslanců nebo 17 senátorů. Otevřeně se hlásím k tomu, že když se mi podaří mezi kolegy najít potřebnou podporu, návrh Ústavnímu soudu v dané věci připravím. Samotnou protiústavnost uvedeného zákona pak spatřuji v několika směrech.

V čem konkrétně?

Klíčovým problémem je, že se rozhodlo o využití daňového nástroje, který primárně nemá plnit daňové funkce, ale zcela nezakrytě má být jakousi svéráznou nápravou údajných nedostatků platné právní úpravy majetkového vypořádání s církvemi, kterou část politické scény nepovažuje za správnou a není s ní spokojená a srozuměná.

Palička: Zdanění církevních restitucí jako židovský pogrom 21. století

sinfin.digital