Zeman Babiše neodvolá, postavil koaliční smlouvu nad ústavu

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Hradě ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. O schůzku požádal sám Babiš, jak informoval na webových stránkách Hradu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Z popisu schůzky vyplývá, že prezident Babiše zřejmě neodvolá. Návrh na odvolání je totiž dle něho v rozporu s koaliční smlouvou. Ústava však prezidentovi ukládá odvolat ministra na žádost předsedy vlády. Podle Jiřího Ovčáčka je „obviňování z neústavního jednání lživou politickou kampaní“.

Ovčáček potvrdil, že prezident Zeman obdržel dopis předsedy vlády navrhující odvolání Andreje Babiše k 9. květnu 2017. Nicméně konstatoval, že „předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání“.

ANO se chystá na Babišův konec. Kandidáta místo něj máme, vzkazuje

Prezident už dříve avizoval, že se odvoláním Andreje Babiše bude zabývat po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května. Tuto informaci dnes potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který s prezidentem mluvil na Hradě u příležitosti jmenování nových generálů.

Zda ale prezident nakonec Andreje Babiše odvolá, není jasné. Ústava mu ukládá, aby ministra odvolal na základě žádosti předsedy vlády. Podle ústavní praxe by tak měl učinit bez zbytečného odkladu. Pokud tak neučiní, mohl by na něj senát dle jeho šéfa Milana Štěcha (ČSSD) podat žalobu k Ústavnímu soudu. Prezident však tvrdí, že návrh Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou, a proto nelze ministra odvolat.

Jeden se paktuje „se Zemanem“, druhý „s Kalouskem“. Babiš se Sobotkou jdou tvrdě po sobě

„Dále konstatoval, že návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy,“ stojí na stránkách Hradu.

Podle Jiřího Ovčáčka je jakékoliv „obviňování z neústavního jednání lživou politickou kampaní“. „Zahájením politických konzultací pan prezident naplňuje ústavní povinnosti. Obviňování z neústavního jednání je lživou politickou kampaní,“ zveřejnil na svém twitteru. „Pan prezident jedná v zájmu občanů. Je třeba zamezit prohlubování politické a vládní krize, kterou svým chaotickým jednáním vyvolal premiér,“ dodal Ovčáček.

Prezident neochotu odvolat ministra financí odůvodnil také tím, že „mu nebyl předložen návrh na nového ministra financí“, což by „v souvislosti s návrhem na odvolání dosavadního ministra financí vedlo k tomu, že by vedení Ministerstva financí nebylo obsazeno“. Prezident republiky tuto situaci považuje dle svého tiskového mluvčího za „krajně nezodpovědné“. Sám Andrej Babiš přitom avizoval, že v případě jeho odvolání z postu ministra financí, má za něho hnutí ANO náhradu. 

Prezident se k odvolání Babiše nevyjádří. Jeho mluvčí nastínil další kroky

Původně neměl Hrad dnes vydávat žádné prohlášení. „Pan prezident se bude v každém případě věcí zabývat, ale my nebudeme v žádném případě dnes poskytovat jakýkoli komentář,“ uvedl před několika hodinami Ovčáček. „Úlohou prezidenta republiky je přispět k uklidnění situace, zamezení vládní, případně ústavní krize. Snahou prezidenta bude, aby do říjnových parlamentních voleb v České republice fungovala akceschopná vláda, která nebude zmítána nenávistmi a rozpory mezi dvěma představiteli,“ dodal.

SDÍLET
sinfin.digital