Zeman chtěl vyznamenat Špinarovou, její syn metál odmítl převzít. Sama by ho nechtěla, říká

26. 10. 2017 • 12:45

Pětašedesátiletou zpěvačku, která zemřela náhle na konci března, chtěl prezident Zeman vyznamenat in memoriam. Její syn Adam Pavlík ale státní vyznamenání odmítl převzít. Na Hrad v sobotu 28. října nepůjde. „Kdyby byla máma naživu, sama by odmítla jít. Obzvláště od pana prezidenta Zemana by státní vyznamenání určitě nepřevzala,“ řekl Pavlík ČT.

 

Prezident Zeman o úmyslu udělit zpěvačce státní vyznamenání informoval v rozhovoru pro Deník během návštěvy Moravskoslezkého kraje. „Věra Špinarová je navržena na vyznamenání in memoriam,“ uvedl Zeman v září. 

Syn Věry Špinarové Adam Pavlík však poctu z Hradu odmítl. „Jsem přesvědčený, že by si to ocenění neodnesla. Pro ni nebyla ocenění důležitá. A navíc pana Zemana vůbec neměla ráda, takže by tam nešla,“ řekl Pavlík ČTK. Prezident má být reprezentací národa a takovým pan Zeman pro ni nebyl, dodal.

Pavlík se dle svých slov rozhodl po konzultaci s rodinou. O rozhodnutí už informoval telefonicky kancelář prezidenta.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček záležitost označil za „mimořádně nešťastnou a mimořádně smutnou, ovšem nezaviněnou ze strany Pražského hradu“. 

Událost se podle něj stala už před více než měsícem, kdy Hrad Pavlíka kontaktoval. „Na základě této sondáže již nebyla Věra Špinarová zařazena do seznamu vyznamenaných. Nebavíme se tedy o situaci, kdy bychom museli třeba vyřazovat jedno křeslo z Vladislavského sálu nebo měnit nějaké aranžmá nebo program,“ řekl mluvčí ČTK.

Pětašedesátiletá zpěvačka zkolabovala v březnu při koncertu v rámci společného turné s Heidi Janků. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni a došlo k zástavě srdce. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a ve vážném stavu byla převezena letecky do motolské nemocnice, kde ale šestadvacátého března zemřela.