Zeman nejspíš omylem vetoval snížení daní. Právníci se shodují, že zákon před soudem nemůže obstát

Ač to zní neuvěřitelně, prezident Miloš Zeman dost možná vetoval daňový balíček. Shodují se na tom právníci, jež se nám podařilo krátce před Silvestrem kontaktovat. Zeman totiž v dopise, který odeslal předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi, na úplném konci píše, že zákon vrací k dalšímu opatření. Všeobecně se má přitom za to, že Zeman zákon sice nepodepsal, avšak ani nevetoval. Měl by tudíž vyjít ve sbírce zákonů tak, aby platil hned od 1. ledna příštího roku. Podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše by se měla k zákonu znovu sejít sněmovna. 

Prakticky ve všech médiích jsme se v úterý mohli dočíst, že Zeman nepodepsal daňový balíček, který například ruší superhrubou mzdu nebo počítá se sazbami daně z příjmu 15 a 23 procent, a to s tím, že změny budou platit i bez podpisu prezidenta. Pozorného čtenáře prezidentova dopisu, ve kterém svůj postup vysvětluje Vondráčkovi, musí zaujmout jeho poslední věta. Zní takto: „Uvedený zákon vracím, vážený pane předsedo, k dalšímu opatření.“

Těžko říct, zda jde o nešikovnou formulaci, anebo naopak záměr, který má vládě zkomplikovat situaci, v každém případě se nelze ubránit tomu, že to vyznívá jako veto prezidenta. Pokud by tomu tak bylo, zakladatel a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se v níže přiloženém tweetu plete.

sinfin.digital