Zeman: Po Česku se pohybuje muž napojený na teroristické organizace

V Česku je podle prezidenta muž, kterého zpravodajské služby podezřívají ze spolupráce s islamistickými organizacemi. Miloš Zeman to řekl v exkluzivním rozhovor pro Český rozhlas Plus. 

„Na našem území se potlouká jistý člověk z Magrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ řekl Zeman Českému rozhlasu Plus. Muž podle něj pochází z Maroka, Tuniska, Alžírska nebo Libye.

O strategickou informaci se podle Zemana nejedná, jejím zveřejněním prý nikoho kromě zmiňovaného muže neohrožuje.  „Já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen," dodal prezident ve vysílání. 

V nedělním rozhovoru pro Blesk TV Zeman řekl, že v Česku podle něj hrozí teroristický útok. Otázkou podle něj není, jestli k němu dojde, ale kdy k němu dojde. 

„Jsme na řadě." Zeman předpovídá teroristický útok v Česku. Co si o tom myslí tajné služby?

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Zemanův výrok nechce potvrzovat ani vyvracet. V Česku podle něj nyní neexistuje žádné vyšší riziko teroristického útoku. Není tak proto potřeba zvyšovat stupeň ohrožení nebo svolat Bezpečnostní radu státu. 

„Takových lidí bylo sledováno víc. Je lepší, když se to děje neveřejně a utajeně," řekl novinářům.

České úřady minulý týden zmírnily bezpečnostní opatření, které zavedly bezprostředně po útoku na vánoční trh v Berlíně. Z měst tak po svátcích zmizela část ozbrojených policistů. Zbývající i nadále dohlížejí na takzvané měkké cíle.

SDÍLET
sinfin.digital