Zeman pustí na svobodu nájemného vraha Kajínka. Milost mu podepíše příští týden

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že udělí milost vrahovi a recidivistovi Jiřímu Kajínkovi. Příslušný dokument už je připravený, Zeman ho podepíše po svém návratu z Číny, tedy v druhé polovině května. Řekl to v rozhovoru pro televizi Barrandov, o svém záměru už informoval ministra spravedlnosti.

Kajínek bude mít podle Zemana sedmiletou podmínku. Pokud během té doby spáchá trestný čin, vrátí se zpátky do vězení. Jde o nejvyšší možnou lhůtu, jakou jde omilostněnému vězni udělit, uvedl Zeman na televizi Barrandov. „U pana Kajínka, abych reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení, bude jako součást té milosti sedmiletá lhůta, to znamená sedmiletá podmínka," řekl Zeman.

Zeman oslovuje voliče ze čtvrté cenové, hulvátství má promyšlené, říká jeho bývalý kolega Kroupa

To, že chce prezident Kájínka poslat na svobodu, už několikrát naznačil. Naposledy během dnešní tiskové konference při návštěvě Libereckého kraje. 

„Pokud to rozhodnutí bude pozitivní, byl bych rád, kdyby se to pan Kajínek – ať už prostřednictvím sdělovacích prostředků nebo jinak – dozvěděl jako první. Mohu vás ujistit, že to rozhodnutí padne hned po mém návratu z Číny,“ dodal potom prezident na brífinku na závěr návštěvy Libereckého kraje.

3422672:article:true:true:true

Manželka Miloše Zemana Ivana se s Kajínkem překvapivě setkala ve středu v rýnovické věznici. Vyslechla ho a předala mu knížku o zámku v Lánech.

Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám.

Babiš je ochotný odejít z vlády, má ale jednu podmínku. A Zeman se obrátí na Ústavní soud

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a obviňuje soudy z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. Zeman se v jeho prospěch vyjadřuje opakovaně a pravomocný rozsudek zpochybňuje.

SDÍLET
sinfin.digital