Zeman schvaluje vládu ANO s ČSSD a podporou KSČM. „Jsem rád, že je tato varianta na stole,“ řekl

Info.cz, luš

22. 02. 2018 • 23:11

Spolupráce hnutí ANO, ČSSD a komunistů, která by umožnila vznik nové vlády, prezident Zeman schvaluje. Prezident ve čtvrtek na TV Barrandov řekl, že tuto variantu podporoval a je rád, že je na stole. 

Ačkoliv vyjednávání o vládě ještě nejsou u konce, premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš po středečním jednání s nově zvoleným vedením ČSSD uvedl, že vláda ANO a sociálních demokratů s podporou komunistů je nyní „jedinou variantou na stole“.

Vládě na takovém půdorysu má podporu i u prezidenta Miloše Zemana. Prezident už dříve říkal, že by preferoval vládu hnutí ANO s ČSSD za podpory KSČM a ve čtvrtek to znovu zopakoval. „Podporoval jsem variantu spolupráce ANO s ČSSD s tolerancí komunistické strany. Jsem rád, že tato varianta je na stole,“ prohlásil Zeman v pravidelném pořadu Týden s prezidentem.

Prezident se vyjádřil například také k výroku mininistra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který ve středu v rozhovoru pro server Aktuálně.cz označil hnutí SPD za „fašistickou stranu“. A dodal, že by rezignoval na svůj post, pokud by se vláda opírala o hlasy SPD.

Prezident Zeman ministrovi Pelikánovi doporučil naučit se historii. „Je to historická neznalost, protože fašismus je italská verze totalitního systému, která se od nacismu liší tím, že nebyla vyhraněně antisemitská,“ řekl.

 K případné podpoře vlády hnutím SPD Zeman uvedl, že „zda bude, nebo nebude potřeba získat i hlasy SPD pro tuto toleranci se uvidí. V každém případě je to jednorázová podpora a ta by neměla nikomu vadit.“ 


SDÍLET