Zeman se dočká. Trump ho pozval do Bílého domu

Prezident Miloš Zeman po telefonu mluvil s Donaldem Trumpem. Informoval o tom mluvčí Hradu. Trump podle něj ocenil, že mu Zeman před volbami otevřeně vyjádřil podporu, a pozval ho do Bílého domu. O tuto prestižní návštěvu Zemanův tým dlouhodobě neúspěšně usiloval.

Očekávaná návštěva by se měla uskutečnit na konci dubna, kdy má Zeman podle Hradu v USA převzít ocenění významných židovských organizací. Návštěva Bílého domu by byla spojená s touto cestou.

„Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky ‚byl jediným evropským prezidentem‘, který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA,“ uvedl Hrad v prohlášení.

Zeman v minulosti uvedl, že si váží Trumpova vystupování, protože prý mluví jasně a vyhýbá se politické korektnosti. „Domnívám se, že americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat s sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky," řekl také Zeman před časem v reakci na Trumpovo zvolení.

V polovině listopadu Zeman telefonicky mluvil s Ivanou Trumpovou, bývalou manželkou příštího amerického prezidenta, která podle amerického tisku dala najevo přání být velvyslankyní v Česku. Zeman jí poděkoval za odvahu. Lepší velvyslankyni podle něj USA do Prahy vyslat nemohou.

Ivanka spasitelka. Jak nejstarší Trumpova dcera ovlivní politiku svého otce?

Miloš Zeman podle mluvčího Ovčáčka pozval Donalda Trumpa do Česka. Budoucí prezident USA prý pozvání přijal. O termínu jeho návštěvy se Hrad nezmiňuje. Oba politici mluvili také o boji proti terorismu a o ekonomické spolupráci.

Přijetí v Bílém domě je považované za vysoce prestižní záležitost a Zemanův tým o něj marně usiloval roky. Jediným prezidentem České republiky, který se této pocty dočkal, byl Václav Havel. Zemanovo okolí už před časem připouštělo, že za Obamovy administrativy k návštěvě nedojde. Zemana zachycuje ve společnosti prvního páru Spojených států jen fotografie z New Yorku, kde byl v září při příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN.

O to víc se prezidentovo okolí upíná na Donalda Trumpa, se kterým se český prezident teoreticky v řadě věcí může shodnout. Společným tématem by mohlo být i působení Hynka Kmoníčka jako velvyslance Česka v USA. Jeho jméno Zeman v rozporu s diplomatickými zvyky dopředu prozradil.

SDÍLET
sinfin.digital