Zeman se dočká. Trump ho pozval do Bílého domu

Info.cz

06. 12. 2016 • 16:48

Prezident Miloš Zeman po telefonu mluvil s Donaldem Trumpem. Informoval o tom mluvčí Hradu. Trump podle něj ocenil, že mu Zeman před volbami otevřeně vyjádřil podporu, a pozval ho do Bílého domu. O tuto prestižní návštěvu Zemanův tým dlouhodobě neúspěšně usiloval.

Očekávaná návštěva by se měla uskutečnit na konci dubna, kdy má Zeman podle Hradu v USA převzít ocenění významných židovských organizací. Návštěva Bílého domu by byla spojená s touto cestou.

„Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky ‚byl jediným evropským prezidentem‘, který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA,“ uvedl Hrad v prohlášení.

Zeman v minulosti uvedl, že si váží Trumpova vystupování, protože prý mluví jasně a vyhýbá se politické korektnosti. „Domnívám se, že americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat s sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky," řekl také Zeman před časem v reakci na Trumpovo zvolení.

V polovině listopadu Zeman telefonicky mluvil s Ivanou Trumpovou, bývalou manželkou příštího amerického prezidenta, která podle amerického tisku dala najevo přání být velvyslankyní v Česku. Zeman jí poděkoval za odvahu. Lepší velvyslankyni podle něj USA do Prahy vyslat nemohou.

Miloš Zeman podle mluvčího Ovčáčka pozval Donalda Trumpa do Česka. Budoucí prezident USA prý pozvání přijal. O termínu jeho návštěvy se Hrad nezmiňuje. Oba politici mluvili také o boji proti terorismu a o ekonomické spolupráci.

Přijetí v Bílém domě je považované za vysoce prestižní záležitost a Zemanův tým o něj marně usiloval roky. Jediným prezidentem České republiky, který se této pocty dočkal, byl Václav Havel. Zemanovo okolí už před časem připouštělo, že za Obamovy administrativy k návštěvě nedojde. Zemana zachycuje ve společnosti prvního páru Spojených států jen fotografie z New Yorku, kde byl v září při příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN.

O to víc se prezidentovo okolí upíná na Donalda Trumpa, se kterým se český prezident teoreticky v řadě věcí může shodnout. Společným tématem by mohlo být i působení Hynka Kmoníčka jako velvyslance Česka v USA. Jeho jméno Zeman v rozporu s diplomatickými zvyky dopředu prozradil.

SDÍLET