Život tady byl vždycky těžký, ale před rokem 1989 byl lehčí než teď, nepochybuje starostka Starých Hamrů

Starostka obce Staré Hamry, která se nachází po obou stranách historické moravsko-slezské hranice v Beskydech, Eva Tořová, v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje, v čem je minulost i současnost obce unikátní. Za zlomový okamžik v její novodobé historii považuje výstavbu přehrady, která zatopila historické centrum. Což tehdejší komunistická vláda obyvatelům obce štědře kompenzovala.

Celou reportáž ze Starých Hamrů najdete tady: Žít tady není jednoduché, někdo to vydrží, jiní odchází

Jak dlouho starostujete?

Už třetí volební období, ale s jednou přestávkou. Začínala jsem už v roce 2006, pak jsem měla jedno volební období pauzu, a teď jsem tady už druhé volební období po sobě.

A jak tu zkušenost zpětně hodnotíte?

Původně jsem si myslela, že to na takto malé obci není o politice. A ráda bych to řekla i dneska, ale musím se přiznat, že se za tu dobu spousta věcí změnila. Je to mnohem náročnější.

Pořád se něco mění – zákony, výkazy. Je toho celkově hodně.

V jakém ohledu?

Více papírování. Více agendy. Pořád se něco mění – zákony, výkazy. Je toho celkově hodně.

Kolik zaměstnáváte jako obecní úřad lidí?

Máme celkem sedm zaměstnanců, dvě úřednice, technika, dva údržbáře, hasiče a uklízečku. Může se zdát, že jich je na počet obyvatel hodně, ale jsme horská obec, nad přehradní nádrží Šance, na rozloze 85 kilometrů čtverečních žije 550 obyvatel. Máme svůj vodovod, staráme se o veřejná prostranství, hřbitov, z kotelny obce vytápíme nejen úřad, nad kterým je několik bytů a ordinace lékařů, ale také školu a kulturní dům s knihovnou, bowlingem a saunou.

Máme spoustu agendy, matriční úřad, drážní úřad kvůli lyžařskému vleku. Naši hasiči, kteří tady jsou i pro obec Bílá, a když je k nám nesjízdná silnice, jsme nedostupní, tak jsme na jejich pomoci závislí.

Jak často v kulturním domě pořádáte akce?

Poslední dva roky se neděje skoro nic. Jinak tady ale máme dva až tři plesy za rok, dětský maškarní bál, den matek, pouťové akce, předvánoční akce, výstavy, koncerty, zároveň sál využíváme jako tělocvičnu, kde děti mají tělocvik v rámci školy, anebo kroužky. Je zde i cvičení pro ženy.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co se změnilo po roce 1989?
  • A jak komunisté kompenzovali zatopení části obce?
sinfin.digital