Zkuste si o Nerudové najít nějaký kritický text – nenajdete ho. Nechci říkat, že jde o kandidátku médií, ale sympatie od části novinářů jsou zjevné, říká Gregor

S politologem Milošem Gregorem jsme v obsáhlém a detailním rozhovoru pro INFO.CZ probrali šance jednotlivých kandidátů v přímé volbě prezidenta. Gregor vypíchnul přednosti i slabiny každého z nich, jejich strategie v kampani i způsob, jakým reagují na kritiku. Zrovna tak jsme rozebrali, co v kampani ještě přijde a také kdo by byl pro Babiše snadnější soupeř ve druhém kole. Podle politologa by to ve srovnání s Petrem Pavlem byla jednoznačně Danuše Nerudová.

Bude nástupcem Miloše Zemana na Hradě Andrej Babiš?

To nevím, je to ale reálnější, než by se nám v tuto chvíli mohlo zdát.

Proč?

Protože mám dojem, že většinově sklouzáváme k přílišné závislosti na průzkumech, které ale reflektují aktuální situaci, respektive situaci dva týdny starou – a ne to, co přijde v následujících dvou měsících. A v následujících dvou měsících přijde velice intenzivní a drsná kampaň. Což je disciplína, kterou Andrej Babiš a jeho tým ovládá velice dobře.

Jeho tým je v této věci hodně zkušený, zatímco jeho nejvážnější konkurenti sice mají ve svých týmech veliké profesionály, avšak sami na politickou kampaň a především na špinavou politickou hru zvyklí nejsou. A troufám si říct, že ani velká část jejich týmů není zvyklá na politické prostředí.

A jak v tomto ohledu vnímáte fakt, že Andrej Babiš s oznámením kandidatury tak dlouho vyčkával?

Já věřím, že on sám nebyl dlouho rozhodnutý, zda do toho jít – ty průzkumy přece jenom dlouhodobě vychází v jeho neprospěch. A on určitě nechtěl jít – tak jako každý z nás – do předem prohrané bitvy. Navíc je osobnostně nastavený tak, že přímo nesnáší porážky.

Pokud bych si pomohl příměrem týkajícím se senátních voleb, Andrej Babiš pravidelně před volbami tvrdí, jak jsou důležité, vyzývá lidi, ať jdou volit a pak když to pro něj nedopadne dobře, tak mu mnohdy prasknou nervy a pronáší neuvěřitelné výroky o tom, jak je Senát zbytečný a že by se měl zrušit.

Takže i tady to bylo z jeho pohledu dost dlouhé váhání. Avšak argumentem pro pozdní oznámení kandidatury bylo i mediální prostředí: přestože Babiš kandidaturu dlouho neoznamoval, všechna média dva měsíce psala o tom, zda a kdy tu kandidaturu oznámí. Novináři mu dělali kampaň zadarmo, aniž by do ní musel cokoli investovat.

A nakonec: prezidentské volby jsou nešťastné v tom, že tam není až tolik relevantních politických témat, která by mohl každý z kandidátů prezentovat, a zároveň by šlo o témata, která zajímají voliče. To znamená, že jsou prezidentské kampaně dost často plytké, a založené na osobních příbězích kandidátů. Jenže osobní příběh kandidáta nemůžete vyprávět půl nebo tři čtvrtě roku dopředu. Odvyprávíte ho za měsíc nebo dva – a pak vám může dojít dech. A přesně tomu se Andrej Babiš pravděpodobně vyhnul.

Pokud s Andrejem Babišem postoupí do druhého kola Danuše Nerudová, bude pro něj cestou na Pražský hrad rozpoutání tzv. kulturní války mezi „pražskou kavárnou“ a „normálními“ Čechy.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by to měl Babiš ve druhém kole s Nerudovou snazší než s Pavlem?
  • Co udělal Petr Pavel dobře a co by mu mohlo naopak uškodit?
  • A co bude největší překážka pro Andreje Babiše a kudy pro něj vede cesta na Hrad?
sinfin.digital