Berkovec ukázal, jak se dá „hacknout“ ČT. V čele sněmovního výboru po kritice končí

HalfPageAd-1

Michal Půr

11. 03. 2020 • 10:15

U e-mailu předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO), v němž se svým spolupracovníkem Michalem Walterem Kraftem hodnotí kandidáty do Rady ČT, je pozoruhodný počet a typ adresátů. Obdrželo jej jen 45 poslanců nejsilnější vládní strany z celkem 78. Jména drtivé většiny z nich uslyšíte pravděpodobně poprvé, nicméně poslanci, které oslovilo INFO.CZ se shodují, že to je přesně „šedá zóna“ s dostatečným počtem hlasů, jež dokáže dnešní volbu televizní rady rozhodnout. Berkovec po kritice oznámil, že dává svoji funkci předsedy výboru k dispozici.

Mobile-rectangle-3

E-mail odeslaný z Berkovcovy soukromé adresy se úplně vyhnul nejsilnějším mužům ANO – premiérovi Andreji Babišovi a šéfovi poslaneckého klubu Jaroslavu Faltýnkovi. Ten je obecně považován za osobu, která má na složení rad veřejnoprávních médií největší vliv, a ve sněmovně dnes mimo jiné řekl, že Berkovec udělal chybu.

Někteří poslanci vládního hnutí, kteří si nepřejí být jmenováni, jsou zaskočeni především spoluprací Berkovce s Kraftem (pseudonym Michala Prokeše). Že Kraft volbu do rady za vládní hnutí „domlouval“, potvrdil externí komentátor INFO.CZ a kandidát do rady ČT Martin Schmarcz. Podle něj byla podpora podmíněna kladným postojem k odvolání šéfa ČT Petra Dvořáka.

„Berkovec by měl ve vedení výboru okamžitě skončit, protože to není první hloupost, kterou udělal. Může za to ale poděkovat Waltru Kraftovi, který za všemi těmi nesmysly stojí. Nikdo z nás nechápe, jak může Berkovec důvěřovat šílenci, jako je Kraft,“ řekl INFO.CZ ještě před dnešní sněmovnou poslanec ANO, který si nepřál být jmenován.

Berkovec odpoledne ve sněmovně řekl, že svou funkci předsedy výboru dá „při nejbližší příležitosti k dispozici“. „Před několika dny jsem v soukromé korespondenci poslal několika svým kolegům svůj soukromý názor. Některé věci, co jsem tu slyšel nebo se dočítám v médiích, jsem nikdy nenapsal. Udělal jsem to proto, že mnozí z mých kolegů se mě ptali na můj názor. Nikoli jako předsedy výboru, ale jako člověka, který má 30leté zkušenosti z médií,“ uvedl Berkovec.

Muž v pozadí

Kraft, který na dokumentu s Berkovcem spolupracoval, není neznámá osoba. Před mnoha lety spolupracoval s Markem Dalíkem, pak se zase přesunul k bývalému šéfovi České televize Jiřímu Janečkovi. V hluboké minulosti na sebe upozornil především jako hudebník hlásající, že „Není rum, není šturm“, či pod pseudonymem Walcer. Byl baskytaristou kapely Orlík a hrál i na pozdějších albech Daniela Landy.

O pořádný mediální rozruch se pak postaral jako asistent tehdejšího poslance ČSSD Jaroslava Foldyny, kdy vysvětloval, že proti migrantům „funguje lépe dávka z kulometu než dávka sociální,“ a horoval za deportaci lidí z kontinentu. Šéf ČSSD Jan Hamáček tehdy uvedl, že podobné výzvy jsou nepřijatelné, ale nic se nestalo a Kraftova role politického lobbisty zjevně spíš posílila.

Poslanci ANO, kteří dostali Berkovcův e-mail

Josef Hájek 

Pavel Pustějovský 

Jan Richter 

Věra Adámková 

Andrea Babišová 

Margita Balaštíková 

Jiří Bláha 

Richard Brabec 

Milan Brázdil 

Andrea Brzobohatá 

Lenka Dražilová 

Stanislav Fridrich 

Milan Hnilička 

David Kasal 

Tomáš Kohoutek 

Josef Kott 

Jan Kubík 

Jaroslav Kytýr 

Táňa Malá 

Přemysl Mališ 

Jiří Mašek 

Marek Novák 

Ladislav Okleštěk 

Zuzana Ožanová 

František Petrtýl 

Pavel Plzák 

David Pražák 

Věra Procházková 

Karel Rais 

Michal Ratiborský 

Miroslava Rutová 

Pavel Růžička 

Petr Sadovský 

Jan Schiller 

Jiří Strýček 

Karla Šlechtová 

Julius Špičák 

Karel Tureček 

Radek Vondráček 

Petr Vrána 

Rostislav Vyzula 

Radek Zlesák 

Pavel Juříček 

Ivan Jáč 

Adam Kalouš

Na Berkovcův e-mail se podívejte v galerii níže

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1