„Český rozhlas má v Berlíně jako zpravodaje blbce,“ udeřil Zeman. Reportér se mu za kachnu o lékařích omluvil

lup

20. 09. 2018 • 21:03

Zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák zveřejnil ve středu na svém facebookovém profilu třaskavou informaci o údajně nezvykle rozsáhlém zdravotnickém doprovodu prezidenta Miloše Zemana během jeho aktuální návštěvy spolkové republiky. Uvedl mimo jiné, že „návštěva je spočítaná na krok přesně a pokud možno bez schodů“. Dnes uznal, že se mýlil a Kanceláři prezidenta republiky adresoval omluvu. Miloš Zeman Poláka označil za „blbce“ a avizoval, že ho nevpustí na svoji páteční tiskovou konferenci. Po omluvě veřejnoprávního média od tohoto trestu ustoupil.

Středeční facebookový příspěvek zpravodaje veřejnoprávního rozhlasu znovu rozvířil spekulace o zdraví hlavy státu. Polák informoval o doprovodu sestávajícího údajně z tří lékařů a čtyř zdravotních sester. Jeho status pochopitelně vzbudil ohlas a vyvolal řadu reakcí.

Dnes Polák uznal, že se mýlil. „Že Kancelář prezidenta republiky chce do Berlína spolu s prezidentem vyslat posílený zdravotní personál, jsem se dozvěděl z informovaných kruhů obeznámených s přípravami prezidentovy cesty do Německa. Svůj zdroj, jemuž jako dlouholetý zpravodaj důvěřuji, budu pochopitelně chránit,“ píše Polák.

Zpravodaj uvedl, že jelikož informace nebyla ověřená ze dvou nezávislých zdrojů, jak patří ke standardům novinářské práce, neobjevila se ve vysílání rozhlasu. Dodal, že se ale neměla objevit ani na jeho profilu a uznal chybu, za kterou se Hradu omluvil. To samé ve vysílání učinil i Český rozhlas, který uvedl, že jeho zpravodaj porušil vnitřní pravidla.

„Český rozhlas má v Berlíně jako svého zpravodaje blbce. Tečka.“

Prezident Miloš Zeman se k informacím veřejnoprávního zpravodaje vyjádřil v rozhovoru pro Frekvenci 1. Konstatoval, že dotyčný novinář „je pitomý“. „A proto jsem se rozhodl, že mu zítra zakážu vstup na tiskovou konferenci, neboť nevidím rád, když se potvrzují moje teze, že co český novinář, to blbec. Já totiž uznávám, že jsou i výjimky,“ uvedl prezident, který novináře dlouhodobě paušálně kritizuje a má na kontě řadu skandálních výroků na jejich adresu.

Hradní mluvčí následně pro ČTK upřesnil, že s ohledem na omluvu od média nakonec Polák na tiskovku bude vpuštěn.

O stavu Zemanova zdraví se dlouhodobě diskutuje. Prezident přiznává, že má potíže s dolními končetinami, kvůli čemuž se mu hůře chodí, jeho okolí ale trvá na tom, že jinak je v pořádku a jeho kondice ho ve funkci nijak neomezuje. Faktem je, že Zeman mnohdy působí unaveně a výrazně omezil veřejná vystoupení.

Zeman je v Německu na třídenní návštěvě, kterou v pátek zakončí setkáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

INFOGRAFIKA: Zeman na veřejnosti

5176852:article:true:true:true

SDÍLET