Čína chce vytvořit vlastní Wikipedii. Napíše ji přes 20 tisíc studentů

Info.cz, adk

02. 05. 2017 • 23:07

Čína plánuje vytvořit konkurenta internetové encyklopedie Wikipedia. Bude se jmenovat Čínská encyklopedie a na jejím obsahu bude pracovat více než 20 tisíc studentů ze státních univerzit. Na rozdíl od celosvětové Wikipedie tak její čínská obdoba nebude otevřenou platformou tvořenou všemi uživateli internetu.

„Čínská encyklopedie nebude jen knihou, bude Velkou kulturní zdí,“ prohlásil šéfredaktor projektu Yang Muzhi v narážce na slavnou Velkou čínskou zeď. „Je to nástroj pro čtenáře, aby se mohli každý den něco učit,“ dodal.

Projekt se připravuje již od roku 2011. Samotná Čínská encyklopedie už vyšla v letech 1993 a 2012. V obou případech šlo o tištěnou verzi. Není ale zřejmé, jak moc rozšířená je.

Číňané mohou číst i některé informace z Wikipedie. Tamní uživatelé si ale nezobrazí veškerý její obsah. Blokovaná jsou kontroverzní hesla s informacemi například o tibetském duchovním vůdci Dalajlamovi či čínském prezidentovi Si Ťin-Pchingovi.

Takový postup se ale samozřejmě nelíbí vládnoucímu komunistickému režimu. Zájemcům proto nabídne vlastní alternativu. „Tato iniciativa má přilákat více uživatelů ke státem schválenému obsahu,“ komentuje Yasseri.

Čína není jedinou zemí, která plánuje vytvořit obdobu Wikipedie. Se stejným plánem přišlo před třemi lety také Rusko. To chce internetovým uživatelům poskytnout lepší informace o zemi, než které momentálně internetová encyklopedie nabízí.

SDÍLET