Dusno v rozhlase kvůli propouštění: Za problémy nemůžeme my, ale vedení, píší zaměstnanci Zavoralovi

20. 06. 2018 • 17:45

Dva týdny poté, co generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral oznámil, že firma propustí až 120 lidí, předali rozhlasoví odboráři vedení rozhlasu otevřený dopis. Požadují v něm, aby vedení od propouštění ustoupilo a předložilo personální koncepci a jasnou vizi rozvoje programu veřejnoprávního rádia. Spíš než samotné snižování počtu pracovních míst jim vadí jeho nepromyšlenost.

„Nepříznivou finanční situaci Českého rozhlasu nezavinili zaměstnanci, a proto nemohou na překotné řešení situace doplatit ztrátou místa. Za vývoj finanční bilance nesou zodpovědnost představitelé managementů – minulých i současného,“ stojí v otevřeném dopise.

Text dopisu ve středu odbory představily na setkání se zaměstnanci v budově rozhlasu.

Pod dopis se už během setkání podepsalo přes 100 lidí, kromě odborářů také další zaměstnanci. Podle informací HlídacíPes.org odbory také od prvního setkání s ředitelem předminulý týden evidují zhruba dvacet nových zájemců o členství. Sběr podpisů pod otevřený dopis potrvá týden.

Rozhlasovým odborům vadí, že ředitel Zavoral neusiluje o zvyšování koncesionářského poplatku. Ten rozhlasový nevzrostl od roku 2005 a jeho výše je nyní pro domácnosti 45 korun měsíčně.

Politická vůle ke zvýšení poplatků za vysílání veřejnoprávní televize a rozhlasu je však dlouhodobě velmi nízká. Přibývají naopak výzvy k zestátnění těchto médií, respektive k navázání jejich financování na státní rozpočet.

Kvůli chystanému propouštění a hlavně jeho formě se odbory dostaly do otevřeného střetu s ředitelem Zavoralem před dvěma týdny.

Když tehdy odboráři na setkání zaměstnanců s ředitelem přednesli své nesouhlasné stanovisko s koncepcí chystaného propouštění, Zavoral je obvinil z nekorektního jednání a z „faulu proti němu“, protože ho se svým postojem neseznámili předem.

To odbory odmítají a „faul“ vidí naopak u ředitele: „Debatu o tom, jak se bude vyvíjet program, nám slíbil už předtím, než vyhlásí tuto optimalizaci. A to se nestalo,“ řekl tehdy pro HlídacíPes.org Jiří Hubička.

Generální ředitel na setkání začátkem června naopak několikrát zdůraznil, že rozhlas se nechystá rušit stanice ani služby ČRo nebo zužovat programovou nabídku. Odborům pak vzkázal, že „sníží otevřenost komunikace vůči nim“.

Podle předsedy odborové organizace ROZO Jiřího Hubičky přitom prostor pro propouštění v rozhlase je. Odmítá ale systém kvót, podle kterých se určitá stanice bude muset zbavit předem daného počtu lidí.

Zavoral tvrdí, že za peníze ušetřené propouštěním zvýší mzdy zbylým zaměstnancům. „Zvyšování mezd je naším cílem, ale ne za každou cenu. Propouštět se musí uvážlivě,“ oponuje Hubička.

Jak také informoval HlídacíPes.org, kromě aktuálního sporu s vedením ČRo o propouštění uvažují rozhlasové odbory i o podání přihlášky do Českomoravské konfederace odborových svazů.

Vstoupit by do ní odboráři z ČRo mohli prostřednictvím svého zastřešujícícho odborového svazu OSMedia (odborový svaz hromadných sdělovacích prostředků, který sdružuje odborové organizace v ČT, ČRo a ČTK).

Šéf ČMKOS Josef Středula se rozhlasových odborářů zastal a řekl, že jeho organizace je vstupu mediálního svazu otevřená.

„Rozhodně ano, rozhodují o tom ale orgány ČMKOS. Takže jedna strana věci je jejich zájem vstoupit a proti tomu pak následné rozhodnutí ČMKOS, zda se vstupem souhlasí,“ říká Středula.

OSMedia (jehož předsedou je také Jiří Hubička – šéf rozhlasových odborů) svolá na září mimořádný kongres, který bude o celé věci jednat. Od vstupu do ČMKOS si rozhlasoví odboráři slibují posílení své vyjednávací pozice proti vedení ČRo a lepší právní servis.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce.