Facebook se zbavuje odpovědnosti, důvěryhodnost médií nechá hodnotit uživatele

vkr

Naše newslettery rozesíláme každý týden

20. 01. 2018 • 15:53

Sociální síť Marka Zuckerberga zavede další opatření v boji proti falešným zprávám. Facebook umožní svým uživatelům hodnotit důvěryhodnost médií, jejichž zpravodajské příspěvky se na síti zobrazují. To by v konečném efektu mělo vést k tomu, že se v kanálu vybraných příspěvků bude zobrazovat více kvalitních zpráv na úkor tzv. fake news. 

„Dlouho jsme diskutovali nad tím, jak zabezpečit vysokou úroveň důvěryhodnosti zpráv na Facebooku. Že bychom důvěryhodnost jejich vydavatelů posuzovali my, jsme odmítli,“ píše Zuckerberg ve svém facebookovém statusu s tím, že firma nechtěla být arbitrem objektivity zpráv. 

„Poté jsme zvažovali i zapojení externí nezávislých organizací, ale ani to problém s objektivitou neřešilo. Nakonec jsme se rozhodli, že necháme rozhodnout komunitu lidí na Facebooku.“

Hodnocení důvěryhodnosti médií by mělo začít fungovat již od příštího týdne. Uživatelé budou nově prostřednictvím dotazníků hodnotit zdroje zpráv, které vnímají jako pravdivé a důvěryhodné. A na základě této zpětné odezvy pak Facebook upraví své algoritmy tím způsobem, aby se v kanálu vybraných příspěvků zobrazilo více obsahu od vydavatelů, kteří jsou nejlépe hodnocení. 

„V dnešním světě je už tak mnoho polarizace, dezinformací a honby za senzacemi. Dobře si uvědomujeme, že sociální média umožňují šířit informace rychleji než kdy dříve, a pokud se nezaměříme na potírání problémů s tím spojených, tak šíření dezinformací vlastně napomáháme,“ uvedl Zuckerberg.

Ačkoliv se jedná o vítanou změnu, která by mohla na sociální síti upozadit vydavatele falešných zpráv, není bez kontroverzí. Facebook se totiž jednak zbavuje odpovědnosti, kterou přesouvá na své uživatele, zároveň však tento systém nahrává i médiím, která se nezaměřují na pokrývání citlivých témat. 

Jedná se nicméně již o druhou podstatnou změnu, kterou Facebook v úvodu letošního roku zažije. Minulý týden Zuckerberg oznámil, že jeho sociální síť bude zobrazovat více příspěvků přátel a rodiny a méně reklam, sdělení od firem a médií a neosobních stránek. „Po této změně očekáváme, že se podíl takových stránek v kanálu vybraných příspěvků sníží o jeden procentní bod na čtyři procenta,“ napsal šéf Facebooku.

Zuckerberg chce pomocí těchto změn dostat svou sociální síť blíže k jejím základům – tedy ke spojování lidí a sdílení zážitků. „Sledování videí, čtení zpráv a dostávání aktualit ze stránek se až příliš často stává jen pasivním zážitkem. Nejdůležitějším posláním facebooku je přitom pomoci spojovat lidi,“ dodal.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Celosvětově má Facebook asi dvě miliardy uživatelů, v Česku má na této sociální síti účet přibližně polovina populace.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.