Film o Babišově podnikání ČT před volbami (asi) neodvysílá. Televize „zvažuje právní kroky“ vůči tvůrcům

Robert Břešťan

Hlídacípes.org

Kdo viděl film Selský rozum o Andreji Babišovi a jeho podnikání, může si gratulovat. Vidět veřejně by ho totiž správně zatím neměl nikdo. Je o tom přesvědčena Česká televize, jež je koproducentem filmu. 

„Filmem může disponovat pouze Česká televize jako majoritní koproducent snímku,“ říká mluvčí České televize Karolína Blinková. A Česká televize podle ní zatím žádný souhlas k veřejné produkci nedala.

Film se však po Česku běžně promítá, celý je například k dispozici i on-line na facebookové stránce „Nový bojkot Babišových výrobků“.

Jak Česká televize potvrdila na dotaz HlídacíPes.org, proti autorům dokumentu Zuzaně Piussi a Vítu Janečkovi proto zvažuje právní kroky.

Schvalování a právní revize

Autor tohoto textu film zhlédl počátkem září v kině v Praze na Dlabačově, po promítání následovala debata se Zuzanou Piussi. Z její řeči vyplynulo mimo jiné i přesvědčení, že navzdory tomu, že jde o aktuální téma, Česká televize film „vysílat asi nebude, rozhodně ne do voleb“.

V diskusi s diváky řekla, že ČT ještě nepodepsala práva na distribuci. „Distribuční smlouvu jsme s ČT dohodli a vyladili. Její fyzická podoba však ještě leží v České televizi. Bez toho, že bychom neměli dohodu s ČT, bychom film do distribuce nepustili, takoví pankáči fakt nejsme,“ upřesnila později pro HlídacíPes.org.

Film byl odevzdán v polovině června a podle České televize stále ještě běží standardní schvalovací proces. „Dokument je ve schvalovacím procesu. Proces schvalování ani nasazování do programu do jeho ukončení nekomentujeme,“ konstatuje mluvčí ČT Karolína Blinková.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital