Finská novinářka pronásledovaná proruskými trolly: Vztah Miloše Zemana k Rusku je pobuřující

„Vztah českého prezidenta Miloše Zemana a jeho lidí k Rusku je z vnějšího pohledu opravdu znepokojující a pobuřující. Nenacházím slova, abych popsala, jak nestátnické je chování, které předvedl váš prezident v Rusku a co řekl veřejně na adresu novinářů,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ přední finská investigativní novinářka Jessikka Aro, která je kvůli své práci už více než dva roky terčem systematických útoků proruských internetových trollů. Jaké jsou jejich metody? Čím se snaží mladou novinářku umlčet a lze se jim vůbec bránit? 

Proč jste se rozhodla stát se novinářkou?

Chtěla jsem být novinářkou už jako teenager. Má teta pracovala jako novinářka, a proto jsem měla k tomuto povolání blízko už poměrně brzy. Od začátku jsem měla jasno, co budu chtít jednou dělat.

Kdy jste se poprvé setkala s tématem ruské propagandy?

Už jako malá. Moje babička musela opustit svůj domov během druhé světové války, když Rusko napadlo Finsko. Často nám o tom doma vyprávěla. Na střední škole jsem se začala více zajímat o studium Sovětského svazu.

Kroupa: Zjistíme, kdo zveřejňuje Babišovy nahrávky. Kompro na něj připravuje Penta

Jak v současné době vypadá ruská propaganda ve Finsku?

Je to podobné jako v samotném Rusku. Všechno to začíná u ruských státem vlastněných médií, která jsou pod úplnou kontrolou Kremlu. Z Ruska se pak dál šíří „zprávy“, které ale ve skutečnosti nemají se zprávami nic společného. Jsou to názory režimu, Putin si na tom dává hodně záležet. V roce 2014 se v rámci ruské informační války objevil nový fenomén, kterým jsou tzv. trollové. Rusko se jejich prostřednictvím snaží ovládnout i sociální média. Vlastně se to dalo čekat, protože Kreml už ovládá televizi, radia a noviny. Celé je to koordinované a nemá to žádné meze.

Kdo je Jessica Aro?

Jessica Aro je přední finská investigativní novinářka, která se věnuje fenoménu poslední doby – proruským internetovým trollům. Za svou práci byla v roce 2016 oceněna cenou Bonnier's Award for Journalism. Od roku 2014 je terčem nenávistné kampaně na internetu a v dalších médiích, kterou proti ní vedou prokremelští trollové. Jessica Aro v současné době připravuje knihu, která popisuje podobné případy na celém světě.

Je ruská propaganda ve Finsku něčím specifická?

Trochu jsem se tím zabývala a zjistila jsem, že informace, které šíří trollové nejen ve Finsku, ale v celém světě, byly pokaždé stejné. Týkaly se třeba Ukrajiny, kterou trollové označovali za nacistickou a fašistickou zemi. Americké a evropské politické lídry nálepkovali jako rusofoby a ty, co začali válku na Ukrajině. Evropskou unii se snažili rozvrátit zevnitř tím, že nabourávali důvěru v ní. Přesné rozdíly mezi ruskou propagandou například v České republice a Finsku ale určit nedokážu. Kolegové, kteří zkoumali propagandu ve Finsku, upozornili na to, že se opakovaně zaměřovala například na NATO. Finsko není členem, a cílem propagandy je proto udržet zemi mimo struktury NATO. NATO bylo vykreslováno jako nedůvěryhodná organizace. To samé se děje i ve Švédsku.

Jaké techniky nebo metody trollové používají?

Jako příklad můžu uvést šikanování, cejchování, psychologickou manipulaci, směšování pravdy a lží, šíření propagandistických hesel nebo překrucování zpráv.

Jak se ruské propagandě ve Finsku daří?

Ve své práci jsem se dlouho věnovala tomu, jak trollové ovlivňují veřejnou debatu ve Finsku. Zajímalo mne, zda a jak může mít tento fenomén vliv na svobodu slova, která je ve Finsku opravdu silná, a také na volný chod informací. Potvrdilo se mi, že velký. Později jsem zjistila, že je to také ohrožení pro národní bezpečnost.

Uprchlíci ji nezničili. Merkelová válcuje soupeře a nemá konkurenci, říká pro INFO.CZ analytik

Jak se to konkrétně projevilo?

Lidé přestali komentovat zprávy, které se týkaly Ruska, a také šířit informace o této zemi, protože se stali terčem útoků trollů. Ti je začali cejchovat, vyhrožovat jim, nebo je zasypávali opravdu nepříjemnými zprávami. Lidé přestali psát komentáře ohledně Ruska i do tradičních médií. Finové navíc začali mít velký problém s rozlišováním toho, co je pravda a co ne, například v souvislosti s už zmiňovanou válkou na Ukrajině. Nevěděli, co se opravdu děje.

Co ale považuji za zdaleka nejnebezpečnější dopad ruské propagandy, je to, že hodně lidí se dalo do jejích služeb. Sami začali šířit propagandistické dezinformace od trollů na svých sociálních sítích.

Když jste se začala zabývat trolly, sama jste se stala terčem jejich útoku. Jak k tomu došlo?

Jen několik dní potom, co jsem publikovala svůj první článek na toto téma, jsem se obrátila na veřejnost, aby mi lidé pomohli. Chtěla jsem znát jejich zkušenosti s trolly. Trollové se na mne prakticky ihned poté zaměřili a stala jsem se obětí ruských fake news, které se šíří v ruskojazyčných médiích.

V Paříži uvízly tisíce migrantů, úřady se jich snaží zbavit

Co o vás psali?

Že prý spolupracuji s americkými, aliančními nebo baltickými speciálními jednotkami a shromažďuji pro ně nelegální databáze Putinových podporovatelů ve Finsku. Ve skutečnosti nejsem novinářka, ale tajný agent.

Trollové na internetu zveřejnili mé jméno a kontaktní informace, například email nebo telefonní číslo. Toho se zmocnili další trollové a ruská propaganda obecně. Začaly mi chodit nenávistné zprávy a volala mi neznámá čísla. Obviňovali mě z něčeho, co jsem nikdy neudělala, a říkali mi, že by mě chtěli vidět za mřížemi. Ukázalo se, že trollové velmi často úzce spolupracují s těmi, co vymýšlejí fake news a vedou weby, které tyto zprávy publikují. Vždycky, když se na těchto serverech objeví falešná informace o mne, tak následují útoky na mou osobu, které vedou falešné profily. Tím pádem se efekt oné falešné informace ještě znásobuje.

Loňské léto RT Deutsch, nejagresivnějších odnož serveru RT, publikovala o mé osobě naprosto vymyšlený článek. V textu byly i mé citace, které jsem nikdy neřekla. Tato stránka mne ani nikdy neoslovila, abych jim je poskytla. Následně mne zmínili v tweetu, abych se o existenci článku dozvěděla, a na sociálních sítích zorganizovali nenávistnou kampaň vůči mé osobě.

Zeman chtěl likvidovat novináře. Zaorálek od něj chce slyšet vysvětlení

Co dalšího vám provedli?

Na internetu vznikla skupina trollů, která o mne začala nenávistně psát. Objevovaly se tu sexuální narážky, vyhrožovali mi smrtí nebo mě obvinili z dealerství či vraždy jedné Rusky ve Finsku. Tahle skupina stále funguje a pořád o mne píše. Stalo se také to, že trollové získali kontakty na více než 250 mých kolegů a cíleně jim posílají vykonstruované zprávy o mne. Po mém vystoupení v televizi vznikly o mne komiksy. Trollové útočili i na médium, kde pracuji, a obviňovali ho z toho, že je to továrna falešných zpráv o Rusku. Volali také mému zaměstnavateli.

Dále si vzpomínám, že jsem vystupovala v panelu o nenávistných projevech na konferenci, která se konala v Helsinkách. Celou dobu mi byl v patách Fin, který pracoval pro RT. Psal o mně blog, sledoval mou prezentaci na You Tube a zcela zkreslil, co jsem tam říkala.

Trollové mi vytvořili novou image, která je naprosto celá smyšlená. Věřte, že to, co tady zmiňuji, je jen špička ledovce.

Poláci chtěli s Čechy rozjet protiruskou a protievropskou televizi. Vláda je odmítla

Co bylo nejhorší?

Textovka, kterou mi poslal můj už dvacet let mrtvý otec. A pak výhružky typu, že přijde den, kdy už nebudu mít co říct. Často mi také chodí zprávy, které jsou plné neuvěřitelně sprostých slov a nadávek. Údajně jsem lehká dívka, kterou může kdokoliv znásilnit, v mládí jsem natáčela porno a jsem dcerou pedofila.

Co je smyslem tohoto jednání? Je to pomsta? Nebo vás chtějí profesně a osobnostně zničit?

Cílů mají několik. Na začátku šlo určitě o to mne umlčet. Bylo mi řečeno, že pokud se omluvím za svou práci, tak trollové se stáhnou a zmírní svou nenávistnou rétoriku. Nebylo to nic jiného než vydírání. Odmítla jsem to.

ČSSD chce vlastního prezidentského kandidáta. „Já to nebudu,“ tvrdí Zaorálek

Jak se dá vůči něčemu takovému bránit?

Finsko je vyspělá demokracie, kde vládne zákon a pořádek. V tuto chvíli se věcí zabývá policie, která nenávistnou kampaň vůči mne vyšetřuje. Jsem velmi pyšná na to, že ve Finsku vznikla speciální skupina, která se zabývá nenávistnými projevy. Finské policii věřím, protože není zkorumpovaná a dělá svou práci dobře. Další obranou je to, že se zkusíte maximálně připravit na to, co se může stát. Důležitá je osvěta a pak se na to dá z psychologického hlediska připravit. Já sama jsem v Rusku žila a pracovala, takže jsem měla naprosto jasnou představu, co se tam děje novinářům a opozici.

Nyní píšu knihu o ruské informační válce a zjistila jsem, že nejsem sama, že je tu opravdu hodně velmi podobných případů po celé Evropě a ve světě. Musí se tedy k tomu přistupovat jako k modelové situaci a pak s tím tak pracovat.

Byl to pro vás šok, když vás trollové napadli poprvé?

Téměř pokaždé, když finští novináři píší o Rusku, tak mohou počítat s negativním ohlasem, třeba s emaily od komunistů, extremistů nebo šílených konspirátorů. Věděla jsem proto, že se něco takového může stát i mně. Na druhou stranu nikdo nemůže očekávat mezinárodně vedenou nenávistnou kampaň, která i po dvou a půl letech neustále pokračuje. Nelze také počítat s tím, že vám začnou chodit smsky od mrtvého otce, nebo že sama sebe uvidíte v šílených videích, které jsou běžně dostupné na You Tube.

Televize, noviny, trollové. Moskevský starosta si vytvořil obří kolos na propagandu

Víte, kdo konkrétně za útoky na vaši osobu stojí?

Od policie vím, že jedním z podezřelých, kdo o mne roznášel informace, například o tom, kde se zrovna nacházím, byl pracovník organizace, pro kterou pracuji. Těším se proto na soudní proces, až se dozvím více.

Jak se za posledních dva a půl roku změnil váš život?

Když jsem si poprvé uvědomila, co strašného se kolem mne děje, napsala jsem na svůj Facebook, že to vypadá, že budu muset ve svém úsilí ještě více přidat a napsat mnohem více článků, než jsem původně zamýšlela. Trollové svým jednáním ukázali, o jak důležitou věc jde.

Ptala jste se ale na to, jak se změnil můj život. Změnil se hodně. Snažím se nyní předávat dalším novinářům a lidem z mediálního prostředí své zkušenosti a rady, jak se na podobnou situaci připravit a jak jí čelit. Jsem v tomto hodně aktivní, protože vidím, že tyto informace jsou potřeba. Jak už jsem říkala, píšu o tom knížku.

Jak se mohou trollům a propagandě bránit média?

Je pravda, že média jsou terčem číslo jedna. Strategie Ruska je taková, že tam, kde to jde, nastrčí svého vlastního člověka, který má za úkol šířit propagandu. Musí se o tom mluvit a pořád se vzdělávat. To platí jak pro šéfy vydavatelských domů, tak pro řadové novináře. Ti by měli o tomto tématu co nejvíce psát a nebát se. Negativní dopad ruské propagandy a vším, co je s tím spojeno, je mimo jiné i to, že řadě novinářů se do pokrývání tohoto tématu nechce. Nechtějí psát ani o Rusku a o tom, co s ním souvisí. To ale dělají přesně to, co trollové chtějí, a byl to také záměr těch, kteří začali pronásledovat mě. Chtěli ze mě udělat varování pro ostatní novináře.

Dodala bych ještě, že je dobře, pokud novináři umí rusky, a mohou tak pracovat s ruskými žurnalisty. Jsou to mí idolové, kterých si nesmírně vážím, protože oni byli první, kdo začal psát o továrnách na trolly. Nezbytný je také mezinárodní networking.

Co může proti trollům dělat stát? Jaká je finská zkušenost?

Určitě se tím musí zabývat. Už v roce 2014 vznikla ve finské vládě speciální skupina, která slouží k vyměňování informací mezi ministerstvy a také ke školení novinářů a zaměstnanců státní správy. U nás je to opravdu téma, o kterém se celkem pravidelně mluví v televizi, kde to komentují i poslanci. Podtrhla bych jakousi otevřenost v tomto tématu.

Budoucnost azylového systému v EU. Bude se moc Česko z uprchlických kvót vykoupit?

Litovala jste někdy toho, že jste se do podobného tématu pustila a musíte kvůli tomu procházet značně nepříjemnou zkušeností? Tedy, že denně máte za patami armádu trollů, která se vás snaží umlčet?

Ne, nikdy. Proč se na to vůbec ptáte?

Přineslo vám to tedy něco pozitivního?

Prošla jsem si opravdu svinstvem, o kterém musím neustále veřejně mluvit. Určitě to ale za to stojí, protože to dramaticky zvýšilo povědomí o tomto fenoménu. Lidé si uvědomili, jak velké to může být nebezpečí a že to mohlo přimět řadu novinářů, aby nepsali o Rusku. Brutalita útoků trollů ukázala, jak nízkou úroveň mohou mít podobné činy i v takové zemi, jako je Finsko. To je vyspělá, demokratická země.

Do České republiky jste přijela proto, abyste tu vystoupila na mezinárodní konferenci STRATCOM SUMMIT 2017, kde se mají sejít evropští i američtí experti, aby mluvili o ruské dezinformační kampani, vedení hybridní války a podobných tématech. Jak se vám jelo do země, jejíž prezident se netají kladným vztahem k Rusku a na nedávném setkání s Vladimirem Putinem hovořil o likvidaci novinářů?

Vztah českého prezidenta a jeho lidí k Rusku je z vnějšího pohledu opravdu znepokojující a pobuřující. Nenacházím slova, abych popsala, jak nestátnické je chování, které předvedl váš prezident v Rusku a co řekl veřejně na adresu novinářů. Přeju lidem v Česku, aby se měli dobře i přesto, že mají v čele státu takového ostudného a odporného prezidenta, který vyhrožuje novinářům.

SDÍLET
sinfin.digital