Hlad Netflixu po financování produkce pomocí úvěrů se stal legendární. Teď se chce on-line videotéka obejít bez nových dluhopisů

Leoš Rousek

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Spalovač hotovosti dohořívá a jeho akcie prudce rostou. I tak by se mohl jmenovat případný nový dokumentární film o největší on-line videotéce na světě Netflix.

Jedním z měřítek pro ocenění firmy je současná hodnota jejích budoucích peněžních toků. Když je ale rozdíl mezi příjmy a výdaji rok co rok záporný, jak může hodnota firmy růst? Přesně to se ale opakovaně daří Netflixu už od roku 2007, kdy spustil internetovou televizi a začal pro ni produkovat vlastní obsah za peníze od věřitelů. Netflix nikdy neváhal investovat co nejrychleji a co nejvíce peněz do natáčení nových filmů a seriálů, které by přilákaly další předplatitele. Strategie se vyplácela, protože firma rostla. Investorům tak nevadilo, že Netflix utrácí všechny peníze vybrané na předplatném a navrch se prostřednictvím firemních dluhopisů značně zadlužuje.

Vybudovat firmu na dluh není nic neobvyklého. Je-li projekt smysluplný, jeho výrobky či služby si platící zákazníky najdou, firma dluhy splatí a začne vydělávat. Netflix je ale ojedinělý v tom, že tíhu zadlužení, které nyní dosahuje zhruba 20 miliard dolarů, dokáže snášet více než deset let. Stačilo, aby se při výběru filmových námětů tvůrci programové nabídky Netflixu spletli o něco víc, než by bylo zdrávo, a celý byznys se mohl zhroutit. Jistě existuje více důvodů, proč se Netflixu podařilo vždy nabídnout takovou skladbu obsahu, aby více předplatitelů přilákal, než odradil. Jedním z nich ale bude velké množství filmů či seriálů a objem peněz, které na jejich tvorbu firma neváhá utratit. Bylo tak snadnější se přece jen trefit do vkusu různých diváků. Podle průzkumu analytické společnosti Amper Analysis pro deník Financial Times americká streamingová služba loni vydala na produkci nového obsahu téměř 14 miliard dolarů. Překonala tak výdaje všech velkých hollywoodských studií včetně Disney. To loni na výrobu filmů a seriálů vynaložilo 11 miliard dolarů.

Netflix a pandemie

Netflixu podobně jako jiným technologickým firmám nahrála do karet pandemie. Kina, koncertní sály či restaurace byly zavřené, a tak lidé trávili více času doma, dívali se na filmy, hráli videohry a jen někteří četli. Popularitě Netflixu pomohly kromě pandemie i nové seriály, například Dámský gambit (Queen´s Gambit) či pokračovaní již dříve úspěšných titulů jako například Koruna (The Crown). Pozornost diváků Netflix přitáhl také novými filmy, včetně snímku Půlnoční nebe (The Midnight Night) s Georgem Clooneym v hlavní roli.

Loňské finanční výsledky Netflixu jsou ovšem kromě jiného významné hlavně v tom, že firma oznámila konec éry růstu na dluh. Protože očekává, že její peněžní toky již zůstanou v plusu, nebude muset vydávat nové dluhopisy. Přitom ale bude dál investovat miliardy dolarů do vlastní tvorby. Překročení mety 200 milionů předplatitelů tak konečně Netflixu stačí na to, aby již nemusel látat díru mezi příjmy a výdaji novými obligacemi. Investoři, kteří vložili své peníze do cenných papírů s pevným ročním úrokem v rozpětí 3 až 6,4 %, si mohou oddechnout. Finanční ukazatele firmy potvrzují, že sázka na stabilitu a bezpečnost dluhopisů Netflixu, z nichž některé jsou splatné až v roce 2030, se vyplatila. Pro část investorů jde však také o zklamání. V době, kdy centrální banky v USA a Evropě drží základní úrokové sazby zmražené okolo nuly, zůstává hledání výnosu náročnou disciplínou. A dluhopisy Netflixu budou na trhu chybět. Investoři nyní podle dat agentury Bloomberg drží několik emisí dolarových a eurových dluhopisech Netflixu před splatností. Po přepočtu na jednu měnu činí jejich celkový objem 20,44 miliardy dolarů.

Dluhopisový maraton je u konce

Jen v tomto a příštím roce čeká firmu splatit celkem 1,2 miliardy dolarů ze dvou emisí dluhopisů, které vydala v letech 2013 a 2015. Letos splatná obligace vynášela držitelům pevný úrok 5,375 % ročně a dluhopis splatný v roce 2022 je úročen sazbou 5,5 %. Své dosud poslední dluhopisy vydala společnost loni v dubnu. Zájem investorů o tyto cenné papíry byl veliký. Reflektoval růst předplatitelů streamingových služeb, které se pro mnohé v době lockdownů staly hlavním zdrojem domácí zábavy.

Zdroj: Netflix a Bloomberg, přehled dluhopisů Netflixu před splatností
sinfin.digital