Hlad Netflixu po financování produkce pomocí úvěrů se stal legendární. Teď se chce on-line videotéka obejít bez nových dluhopisů

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Spalovač hotovosti dohořívá a jeho akcie prudce rostou. I tak by se mohl jmenovat případný nový dokumentární film o největší on-line videotéce na světě Netflix.

Jedním z měřítek pro ocenění firmy je současná hodnota jejích budoucích peněžních toků. Když je ale rozdíl mezi příjmy a výdaji rok co rok záporný, jak může hodnota firmy růst? Přesně to se ale opakovaně daří Netflixu už od roku 2007, kdy spustil internetovou televizi a začal pro ni produkovat vlastní obsah za peníze od věřitelů. Netflix nikdy neváhal investovat co nejrychleji a co nejvíce peněz do natáčení nových filmů a seriálů, které by přilákaly další předplatitele. Strategie se vyplácela, protože firma rostla. Investorům tak nevadilo, že Netflix utrácí všechny peníze vybrané na předplatném a navrch se prostřednictvím firemních dluhopisů značně zadlužuje.

Vybudovat firmu na dluh není nic neobvyklého. Je-li projekt smysluplný, jeho výrobky či služby si platící zákazníky najdou, firma dluhy splatí a začne vydělávat. Netflix je ale ojedinělý v tom, že tíhu zadlužení, které nyní dosahuje zhruba 20 miliard dolarů, dokáže snášet více než deset let. Stačilo, aby se při výběru filmových námětů tvůrci programové nabídky Netflixu spletli o něco víc, než by bylo zdrávo, a celý byznys se mohl zhroutit. Jistě existuje více důvodů, proč se Netflixu podařilo vždy nabídnout takovou skladbu obsahu, aby více předplatitelů přilákal, než odradil. Jedním z nich ale bude velké množství filmů či seriálů a objem peněz, které na jejich tvorbu firma neváhá utratit. Bylo tak snadnější se přece jen trefit do vkusu různých diváků. Podle průzkumu analytické společnosti Amper Analysis pro deník Financial Times americká streamingová služba loni vydala na produkci nového obsahu téměř 14 miliard dolarů. Překonala tak výdaje všech velkých hollywoodských studií včetně Disney. To loni na výrobu filmů a seriálů vynaložilo 11 miliard dolarů.

Netflix a pandemie

Netflixu podobně jako jiným technologickým firmám nahrála do karet pandemie. Kina, koncertní sály či restaurace byly zavřené, a tak lidé trávili více času doma, dívali se na filmy, hráli videohry a jen někteří četli. Popularitě Netflixu pomohly kromě pandemie i nové seriály, například Dámský gambit (Queen´s Gambit) či pokračovaní již dříve úspěšných titulů jako například Koruna (The Crown). Pozornost diváků Netflix přitáhl také novými filmy, včetně snímku Půlnoční nebe (The Midnight Night) s Georgem Clooneym v hlavní roli.

Loňské finanční výsledky Netflixu jsou ovšem kromě jiného významné hlavně v tom, že firma oznámila konec éry růstu na dluh. Protože očekává, že její peněžní toky již zůstanou v plusu, nebude muset vydávat nové dluhopisy. Přitom ale bude dál investovat miliardy dolarů do vlastní tvorby. Překročení mety 200 milionů předplatitelů tak konečně Netflixu stačí na to, aby již nemusel látat díru mezi příjmy a výdaji novými obligacemi. Investoři, kteří vložili své peníze do cenných papírů s pevným ročním úrokem v rozpětí 3 až 6,4 %, si mohou oddechnout. Finanční ukazatele firmy potvrzují, že sázka na stabilitu a bezpečnost dluhopisů Netflixu, z nichž některé jsou splatné až v roce 2030, se vyplatila. Pro část investorů jde však také o zklamání. V době, kdy centrální banky v USA a Evropě drží základní úrokové sazby zmražené okolo nuly, zůstává hledání výnosu náročnou disciplínou. A dluhopisy Netflixu budou na trhu chybět. Investoři nyní podle dat agentury Bloomberg drží několik emisí dolarových a eurových dluhopisech Netflixu před splatností. Po přepočtu na jednu měnu činí jejich celkový objem 20,44 miliardy dolarů.

Dluhopisový maraton je u konce

Jen v tomto a příštím roce čeká firmu splatit celkem 1,2 miliardy dolarů ze dvou emisí dluhopisů, které vydala v letech 2013 a 2015. Letos splatná obligace vynášela držitelům pevný úrok 5,375 % ročně a dluhopis splatný v roce 2022 je úročen sazbou 5,5 %. Své dosud poslední dluhopisy vydala společnost loni v dubnu. Zájem investorů o tyto cenné papíry byl veliký. Reflektoval růst předplatitelů streamingových služeb, které se pro mnohé v době lockdownů staly hlavním zdrojem domácí zábavy.

Zdroj: Netflix a Bloomberg, přehled dluhopisů Netflixu před splatností

Někteří z držitelů dluhopisů Netflixu možná uvolněný kapitál vloží do akcií firmy, které díky oznámení dobrých výsledků a také konce „života na dluh“ značně posílily. V úterý před zveřejněním výsledků se obchodovaly za 502 dolarů za kus. Ve středu ráno otevřely o téměř 14 % výše na 570 dolarech. Na podobných úrovních se akcie Netflixu obchodovaly také ve čtvrtek. Proti úrovním před rokem, tedy před vypuknutím pandemie byla tržní hodnota Netflixu na 326 dolarech za akcii. Jestli firma zvládne provoz bez dluhu a začne, jak avizuje, vykupovat své akcie, další růst tržní hodnoty firmy nelze vyloučit.

Dluhopis evidován ČNB, ne schválen

Také mezi českými investory jsou firemní dluhopisy oblíbeným investičním nástrojem. Právě pro ně by ale měl dluhopisový příběh Netflixu sloužit jako názorný příklad toho, jaké ukazatele musí investoři do těchto obligací pravidelně sledovat, aby mohli tak dlouho snášet možné riziko neúspěchu. Rozhodnutí vložit kapitál do dluhopisů této americké videotéky nikdy nestálo jen a pouze na marketingových sloganech o prospektu schváleném centrální bankou, které často a rády používají některé zejména menší české firmy vydávající dluhopisy.

Česká národní banka prospekt emitenta dluhopisu schvaluje jen z pohledu toho, zda dokument plní zákonem požadované náležitosti. Naopak nezkoumá smysluplnost obchodní strategie dané firmy a rizika s ní spojená. Investoři by na tento fakt měli pamatovat vždy, když nabídku tohoto druhu uvidí. Punc schválení prospektu ČNB neznamená, že centrální banka vyhodnotila byznys plán emitenta a považuje riziko spojené s investicí za přijatelné.

Zdroj: Štěpánek Auto - příklad dluhopisové nabídky s informací o schválení základního prospektu Českou národní bankou

ČNB by proto mohla zvážit přejmenování procesu schvalování prospektu emitenta dluhopisu tak, aby název dával investorům jednoznačnější informaci o tom, jakou roli centrální banka v celém procesu hraje. Nabízí se třeba formulace o prosté evidenci dluhopisu s tím, že banka po emitentech bude požadovat, aby ve svých propagačních materiálech uváděli nehodnotící sdělení: „Prospekt zařazen v evidenci ČNB.“

O byznysu a financích firmy, která dluhopisy vydává, je vždy třeba vědět co nejvíce. Platí to nejen pro ztrátové firmy, ale i pro známé podniky, které růst financují prostřednictvím úvěrů. Dluhopisový model financování svého překotného rozvoje ve stylu Netflixu vyzkoušel před několika lety v Česku například on-line prodejce oděvů Zoot. Svých závazků nakonec nedostál a skončil v konkurzu. Držitelé dluhopisů Zootu se i v lepším případě dočkali splacení jen části svých investic. Na českém trhu se mezitím objevilo nemálo jiných dluhopisových emisí, které by mohly dopadnout podobně a další dál přibývají.

Netflix by tak pro jistotu mohl do nabídky dokumentárních a vzdělávacích filmů zařadit i titul s názvem Na investice se zdravým rozumem.

SDÍLET
sinfin.digital