Lotyšsko zápasí s propagandou. 4 z 10 televizí jsou proruské, Putin je jako Hitler, tvrdí analytik

Ruský prezident Vladimir Putin používá při ospravedlňování svých kroků stejné argumenty jako Adolf Hitler. Na debatě pořádané Centrem transatlantických vztahů CEVRO Institutu to prohlásil výkonný ředitel lotyšského Centra pro východoevropská politická studia Andis Kudors. Zároveň upozornil, že i jeho země se musí potýkat s ruskou propagandou. Hned 4 z 10 nejoblíbenějších lotyšských televizí šíří ruský pohledu na svět.

Když se Kudors snažil před deseti, dvanácti lety vysvětlovat západním kolegům rizika ruské propagandy, narážel na nepochopení a bagatelizaci. Byla to doba, kdy i přes počínající zásadní neshody, například Spojené státy usilovaly a věřily v pokračování dobrých vztahů s Moskvou. Změna v chápání nastala až po událostech v Gruzii, a především na Ukrajině.

Zastavme rozšiřování Prahy. Půda v jejím okolí je nad zlato, říká bioložka

Lotyšsko a pobaltské země se ale s ruským vlivem musely vypořádávat už tehdy. „Když jsem západním kolegům v roce 2006, 2007 říkal o propagandě, říkali jasně, je tu RT, je tu Sputnik. Ale u nás je pět takových „RT“ kanálů. Když přepínáte v televizi, přepínáte mezi nimi a propaganda se na vás valí,“ popisuje situaci ve své domovině Kudors s tím, že 4 z 10 nejpopulárnějších lotyšských kanálů jsou proruské nebo ruskem kontrolované.

„Některá média používají ruské zpravodajské zdroje, občas i ruské agentury. Plus je ruská propaganda šířená skrze sociální sítě, z nichž nejpopulárnější je v Lotyšsku Facebook,“ zmiňuje i další kanály, skrze které se ruský vliv do země šíří.

Agenda dezinformačních médií v Lotyšsku se zaměřuje především na velké světové události, nikoli přímo na vztahy mezi Rigou a Moskvou. Snaží se vykreslit Putina jako silného a skvělého lídra, Rusko zemi dobra a Spojené státy jako ty špatné. Mezi častá témata patří Evropská unie, NATO, Gruzie nebo Ukrajina. Dění vykládají ruským pohledem, který následně lidé přejímají.

Příběh radikalizace (II.): Z pražské modlitebny do saúdské Medíny. Zrodil se salafistický kazatel

Do jisté míry tak kopíruje scénář z Moldávie, který pro INFO.CZ v září popsal analytik Nezávislého analytického centra Spirit Critic Vladislav Saran. Zmiňoval, že proruské kanály v Moldavsku šíří scénář, podle nějž Evropská unie zkolabuje, NATO je špatné, migrace ze Sýrie je evropská chyba a Putin je ten, kdo vyřeší situaci v Sýrii. 

„Když jste volič a účastníte se voleb, musíte mít nějakou znalost politického procesu, vašich možností a následků volby. Ruská propaganda vede ke zmatení společnosti,“ vysvětluje dopady na Lotyše Kudors. Podle něj je cílem Moskvy udržet politický status quo v sousedních oblastech.

Česko si vůbec neškrtne a může za to i Zeman, kopeme si hrob, řiká Štern

„Propaganda se snaží vštěpovat dojem, že za Sovětského svazu bylo dobře, protože jsme byli ekonomičtí lídři a Moskva do nás investovala peníze,“ upozorňuje a dodává, že Putin argumentuje v některých případech podobně jako nacistický vůdce Adolf Hilter. „Putin používá stejné argumenty jako Hitler, když zabíral Československo. Když mluví o Krymu, odvolává se na Rusy tam žijící a na to, že v dalších oblastech je spousta lidí mluvících rusky.“

Lotyšsko se snaží ruské propagandě čelit. V zemi působí skupina tzv. „elfů“, kteří bojují s ruskou propagandou na sociálních sítích, novináři studují dezinformace a neziskové organizace se snaží problém vysvětlovat dětem ve školách. „Každý totiž musí znát základní metody dezinformátorů,“ uzavírá Kudors.

SDÍLET
sinfin.digital