Na HBO Go a Netflix budete moci bez problémů koukat i na dovolené. V EU to půjde od příštího roku

Každý, kdo si doma předplatí sledování seriálů či poslech hudby na internetu, by měl mít možnost tuto službu využívat i při cestování kamkoliv po Evropské unii. Nová pravidla pro poskytování digitálního obsahu by měla začít platit od příštího roku.

Situaci, kdy na služební cestě nebo dovolené v zahraničí chcete online sledovat pokračování oblíbeného seriálu nebo si pustit živý přenos fotbalového zápasu na doma předplaceném televizním kanále a ono to nefunguje, zná téměř každý. Pravidla pro sdílení digitálního obsahu přes hranice jednotlivých členských zemí EU to totiž dosud neumožňovala, čímž znepříjemňovala cestování mnoha lidem. Od příštího roku by se to ale mělo změnit.

Francouzský rebel.

Nová pravidla, která teď zatím neformálně schválily unijní instituce, by měla začít platit po celé Evropské unii na začátku roku 2018. Budou se týkat všech poskytovatelů filmů a videí online, k nimž patří například v Česku oblíbený kanál HBO Go (HBO) či Voyo (TV Nova), ale také Netflix nebo Amazon Prime. Dále dopadnou i na poskytovatele streamované hudby, jako je Spotify, Deezer nebo Google Music, a na služby, přes které je možné hrát videohry nebo číst elektronické knížky.

Zákazník tak za své peníze získá legální možnost využívat tyto služby kdekoli.

Politici mi kradou slova. Odsoudili mě za něco, co dnes říká každý, tvrdí Vandas

„Služby, které jsou poskytovány bezplatně, například online vysílání veřejnoprávních TV nebo rozhlasů, budou mít možnost se rozhodnout, zda tento způsob využijí pro obsah pro své předplatitele,“ píše se v materiálech Evropské komise.

Poskytování digitálního obsahu i za hranice domovské země bude technicky možné potom, co služba ověří, že se jedná o konkrétního „zaplaceného“ zákazníka. K tomu využije údaje o jeho platbě, smlouvu o poskytování internetových služeb nebo IP adresu.

Průzkum, který vyšel v roce 2016, ukázal, že 64 % oslovených lidí v Evropě využívá internet hlavně k tomu, aby na něm hráli hry, prohlíželi si obrázky, poslouchali hudbu a sledovali filmy. Většina z nich přiznala, že k tomu používá hlavně své chytré mobilní telefony. Jiný průzkum z roku 2015 odhalil, že každý třetí Evropan by uvítal, kdyby mohl využívat své předplacené služby i při cestování do zahraničí. Za důležité to označovali hlavně mladí lidé.

Efekt nových pravidel je o to zajímavější, že je Brusel oznámil jen týden potom, co přišla zpráva o levnějším volání ze zahraničí. Poplatky za roaming by totiž v celé Evropské unii měly skončit od poloviny června. Zlevnění se díky tomu nejspíš dočkají i ti, kdo rádi surfují přes mobil na internetu.

SDÍLET
sinfin.digital