Překvapení při volbě radních ČT. Koaliční většina bez opozice nedokázala prosadit žádného ze svých kandidátů

Středeční volba nových členů kontrolního orgánu veřejnoprávní televize skončila poněkud překvapivě. Koalice, která v dolní komoře disponuje pohodlnou většinou 108 hlasů, bez hlasů opozice neprosadila ani jednoho svého kandidáta. Zvolen byl pouze Ilja Racek, pro kterého hlasovala ale téměř celá sněmovna. Nikdo další potřebný počet hlasů nezískal.

Interpretovat to lze v základu dvojím způsobem: buď koalice svůj postup nekoordinovala, anebo – což je pravděpodobnější – někteří vládní poslanci měli problém hlasovat pro předem koaličně domluvené kandidáty. Jednoduše řečeno: lze si vcelku realisticky představit, že to třeba někteří poslanci ODS, Pirátů nebo lidovců prostě nechtěli některým koaličně dohodnutým kandidátům „hodit“.

Volba radních je tajná, nikdo tedy nemůže nikomu dokázat, zda dohodu dodržel. O opozici v danou chvíli platí přesný opak: hlasovala jednotně a podařilo se jí do druhého kola prosadit několik svých kandidátů.

Závěr? Jaroslav Faltýnek, případně kdokoli další, kdo postup hnutí ANO a SPD ve sněmovně při volbě radních koordinoval, proškolil koaliční poslance z praktické politiky. To za prvé. Za druhé se ukazuje, že se v některých situacích koalici, která má jinak ve sněmovně pohodlnou většinu, může vymstít ambice prosazovat své kroky na sílu.

sinfin.digital