Rada ČT může být bez vedení delší dobu. Sněmovna odkládá volbu chybějících radních

05. 05. 2020 • 13:43

Už zítra měla sněmovna rozhodovat o tom, kdo obsadí volné pozice v radách veřejnoprávních médií. Na poslední chvíle je ale – zdá se –všechno jinak. Podle informací INFO.CZ, které redakci potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů, to vypadá, že se tyto volby odsunou až na řádnou červnovou schůzi dolní komory. Změnu termínu ještě musí schválit sněmovna, ale mělo by se pro ni najít dost hlasů. Poslancům každopádně zbývá zvolit tři členy Rady ČT a jednoho kandidáta do Rady ČRo.

Kvůli pandemii se sněmovna tento týden ještě pořád schází v omezeném počtu, který ale odpovídá rozložení sil jednotlivých poslaneckých klubů. A právě počet poslanců, kteří měli zítra o jménech nových radních rozhodovat, je jedním z argumentů pro odložení volby. Jednoduše řečeno: mnozí poslanci mají podle našich informací za to, že by někdo mohl zpochybnit legitimitu volby. 

Do Rady České televize poslanci vybírají tři kandidáty z těchto šesti: Hana Lipovská, Pavel Matocha, Ivan Douda, Zdeněk Holý Michal Klíma, Lubomír Xaver Veselý. Pokud jde o Radu ČRo, do druhého kola postoupila Hana Dohnálková, která mandát radní obhajuje, a Jaroslav Šebek.

Podle našich informací je v danou chvíli velmi pravděpodobné, že se do Rady ČT dostane novinář Pavel Matocha a ekonomka Hana Lipovská. Třetí místo v Radě ČT má zůstat neobsazené s tím, že si ho nárokují komunisté. A protože jejich kandidátka neprošla prvním kolem volby, bude se muset vypsat volba nová. Pokud jde o volbu do Rady ČRo, favoritkou je podle našich informací Hana Dohnálková.

Pokud přesun volby radních potvrdí v úterý odpoledne také plénum sněmovny, bude to mít minimálně jeden závažný důsledek. Jak jsme informovali minulý týden, Rada ČT je aktuálně téměř bez vedení. Radním se jej minulý týden nepodařilo doplnit a volba předsedy skončila doslova krachem, když se nikdo neodhodlal ani kandidovat. Na pozice místopředsedů pak sice kandidovali olympionik Martin Doktor a vysokoškolský pedagog Dan Váňa, ani jeden z nich ale nezískal většinu hlasů. Vedení Rady ČT tak momentálně má pouze jednoho člena namísto čtyř.

Neschopnost zvolit nové vedení odráží postupnou proměnu rozložení sil v Radě ČT. Zjednodušeně řečeno začínají mít navrch radní zvolení v čase vlády Andreje Babiše, jejichž postoj ke generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi a jeho managementu je pokud ne vyloženě nepřátelský, pak zcela jistě rezervovaný. Nic na tom nemění ani fakt, že se minulý týden nakonec neodhodlal ke kandidatuře na předsedu Vladimír Karmazín, který chtěl být – a také měl být – kandidátem této nově se formující většiny. V danou chvíli si prostě spočítal, že by na většinu hlasů nedosáhl, obzvláště když na jednání rady chyběl Jiří Šlégr, tedy jeden z nově zvolených radních.

Pokud si Karmazín a jeho spojenci řekli, že si počkají na sněmovní volbu nových radních s tím, že poslanci rozhodnou už tento týden, musejí teď změnit strategii. I příští jednání Rady ČT se nejspíš uskuteční ve stejné okleštěné sestavě bez nových radních, což může znamenat, že volba vedení opět skončí patem. Samozřejmě je ale stále ve hře také scénář, že se najde kompromisní kandidát na předsedu Rady ČT, pro něhož budou ochotni hlasovat noví i starší členové Rady ČT.