Rozhovor, který otřásl Británií. Zpověď Meghan a Harryho plní titulní stránky novin

Tereza Jelínková

Meghan a Harry, vévodkyně a vévoda z Sussexu oznámili sbohem královské rodině už loni v lednu. Až teď ale vysvětlili, co je k tomu skutečně vedlo. Pro svou zpověď si vybrali pořad vlivné moderátorky Oprah Winfreyové. Tento „Primetime Special“ sliboval odhalit úplně vše, a to se také stalo.

Británie od té chvíle nežije ničím jiným než Harrym a Meghan – ženou, která „sbalila prince“, udělala s ním krok pryč z královského paláce a promluvila. Celý rozhovor se točil právě kolem toho, proč Harry s Meghan opustili přední role v královské rodině a odstěhovali se za Atlantik. 

Když se Oprah Winfreyová ptala Meghan před svatbou v roce 2018, jak se cítí, dostalo se jí od nastávající vévodkyně odpovědi, že nemůže nic říct. „Kolem nás byla spousta lidí, musela bych odpovídat podle nich. Třeba jednou najdeme lepší čas,“ odvětila tehdy. Uběhly tři roky a svět se v pořadu téže moderátorky dozvídá, že svatba z hradu Windsor, kterou sledovaly miliony lidí, byla pouhou show. Meghan s Harrym byli oddáni už o tři dny dříve během soukromého obřadu v Canterbury. 

Britové, kteří si svou královskou rodinu hýčkají jako poklad, dostávají z titulních stran deníků a z webových stránek vše velkolepě naservírované a někteří dost možná mají důvod měnit názor. Například The Guardian citoval Meghan s tím, že ona sama byla informována o tom, že se někteří zaměstnanci v „instituci“ budou chovat hrubě. Když ale Meghan s Harrym přišli s tím, že čekají potomka, palácem podle jejich slov začaly kolovat zvěsti, jak tmavou pleť asi jejich dítě bude mít. „Být hrubý a rasistický jsou dvě odlišné věci,“ říká Meghan, která se mimo to Oprah svěřila i s tím, že v určitém momentu uvažovala o sebevraždě. Od řady osobností se jí obratem dostalo podpory. 

Mnohá britská média k páru nijak shovívavá nebyla. The Sun se do vévodkyně opřel, že nikdy nebyla schopna se vyrovnat s tím, jak se k ní choval její otec (kterého, jen tak mimochodem, ani nepozvala na svou svatbu), a proto nechtěla, aby se někdo choval stejně k jejímu dítěti. The Daily Mail přišel s příměrem, jak Harry „bodl“ své babičce nůž do zad, když veřejně prohlásil, že jeho otec princ Charles mu nebere telefony a že se snažil získat pomoc, ale královna byla „too busy“, aby se s ním a jeho chotí vůbec rozloučila před stěhováním do USA. I zahraniční noviny reportují o „krizi“ a „rodinné válce“, kterou královská rodina naposledy zažila po smrti princezny Diany.

Velký mediální zájem o konflikt v rodině má svůj pochopitelný důvod – královská rodina má jít příkladem. Královna Alžběta II. nic nekomentuje, jak má ve zvyku – pro Brity je symbolem hrdosti, stability a prosperity. Mnozí proto kroutí hlavami nad tím, co se to vlastně v její rodině děje. Navíc symbolicky v době, kdy země slaví Commonwealth Day, spojení napříč světem. Královna ve svém projevu, který se shodou okolností konal ve stejný den, jako se vysílal rozhovor s Harrym a Meghan, oslavuje tradici rodiny a přátelství. Její projev o tom, jak má rodina držet pospolu a jak je důležité, aby se podporovala, zní moc hezky právě do chvíle, než si pustíte interview Meghan a Harryho. 

Mimochodem, teprve několik hodin po odvysílání rozhovoru byly zveřejněny další pasáže, kde Harry ujišťuje Oprah, že rasistické poznámky na adresu potomka rozhodně nevznesla královna ani její manžel. Začíná hra o černého Petra?

sinfin.digital