Rusko? Země teroristů, hrdlořezů a zlodějů. Nikdy nevíte, co vám primitivové provedou, psal novinář Babčenko

tapolitika.cz

30. 05. 2018 • 13:30

Nebojácný reportér a kritik putinovského Ruska Arkadij Babčenko šel v textech nadoraz. Babčenko v minulosti kvůli rizikům pro sebe a svoji rodinu Rusko opustil a několik měsíců pobýval i v Praze. Překlady jeho textů do češtiny vydával server TaPolitika.cz. Níže najdete vybrané pasáže s odkazy.

Arkadij Babčenko byl velkým kritikem ruské politiky a jejího směřování. Byl velkým kritikem nejen režimu, nastoleného Kremlem (Putinem), ale celé společnosti. Ve svých textech psal o infantilismu ruského světa.

  • Infantilismus je v první řadě neschopnost nést odpovědnost za vlastní činy. Neschopnost vidět příčinné vztahy a pochopit, že určité činy mají určité následky. Je to dětská bezprostřednost ve vnímání světa. Infantilní svět je totiž velmi jednoduchý. Američani zavinili pokles ceny ropy. Američani zařídili revoluci na Ukrajině. Amerika Rusy nenávidí. A proto nám poslala židy a liberály. A židé Rotenbergové ukradli všechny peníze. Ale Putin je dobrý. V takovém světě není místo pro půltóny a složité myšlenkové konstrukce. Jeho hlavní vlastností je primitivnost.

Psal o mentalitě ruského národa, o ideologii ruského světa, o tom, jak funguje mašinérie vymývání mozků.

  • Rusko existuje v jakési vlastní, paralelní dimenzi. V němž jsou hlavní mantrou samozřejmě banderovci. Majdan. Junta. Uchopení moci. Ukřižování rusky mluvícího chlapečka. Putine, vyšli vojska. Krym je náš. Ať klidně nezůstane na kameni kámen. Propaganda na plný pecky. Naše telka. Bedna, která je při vymývání mozků obyvatelstva překvapivě efektivní. Však také její snaha dopadá na úrodnou půdu. Buržoazně demokratická revoluce, Revoluce důstojnosti, ve státě s mentalitou otroků a páté cenové – to je samo o sobě zločin. Veškerá moc je od Boha. Cara nelze zavrhnout. A když neuznáváš cara, tak máš houby duchovní pouta. A taky to znamená, že ses narodil, abys vraždil Rusy. Co, ty hajzle, ty snad nemiluješ Vlast? V téhle mentalitě neexistuje žádná třetí cesta. Ti, kdo nesdílejí tvoje přesvědčení a pýchu, jsou nelidi.

Před rokem se Arkadij rozhodl z Ruska odejít.

  • Naše země dnes, to je země mezinárodních teroristů, hrdlořezů, hloupých stalinofilů, tmářů a divokých, nenasytných zlodějů. Vnitřní, a vlastně i vnější program země určují právě tyto skupiny obyvatelstva, a ne dobrý národ. A právě tak je i vnímána, ne jako země dobrého národa. Chová se jako země zlodějů, stalinofilů a tmářů. Ne jako země profesorů. A stalo se to právě proto, že program diktují agresivní gauneři. My nejsme jejich tváří. To oni jsou tváří naší.

Zamířil do Prahy a pobyl tu pár měsíců a přesto, že měl možnost v Česku zůstat, rozhodl se nakonec pro odchod do Kyjeva. V rozhovoru pro Radio svoboda kdysi vysvětloval, že v Rusku není v bezpečí kvůli své novinářské práci a politickým postojům.

  • Člověku to totiž nakonec prostě začne lézt na nervy. Mít strach sám o sebe a v první řadě o rodinu, to unavuje. Není to ani půl roku, co k manželovi Ljubov Sobolové, advokátky Navalného Fondu boje proti korupci, přistoupili venku nějací hajzlové a bodli ho injekční jehlou. Jasně, že to bylo varování. Jasné ale nikdy není, kvůli čemu. Člověk nikdy neví, jaký text vybudí takové primitivy a co je napadne provést.

V New Yorku před pár měsíci vystoupil Arkadij na konferenci PutinCon s přednáškou o putinismu a propagandě nenávisti.

  • Když jsem byl voják, přečetli mi rozkaz, že jakýkoli Čečenec mužského pohlaví ve věku od 10 do 60 let je bandita a podléhá likvidaci. Slyšel jsem to na vlastní uši, když mi ten rozkaz četli. A začala tato koncentrovaná propaganda: zabíjet, zabíjet, zabíjet. Nenávist, nenávist, nenávist. Nelidé, nelidé, nelidé..A fungovalo to. Země to přijala… a tak to funguje po celou dobu vlády Vladimira Putina. Tato propaganda nenávisti je hlavní kostrou tohoto režimu… Vždy mě zajímalo, jak Německo ve 30. letech mohlo dojít do stavu, že lidé začali akceptovat myšlenku, že jiné lidi je možné spalovat v pecích či z nich vyrábět mýdlo… A najednou jsem to uviděl na vlastní oči…

SDÍLET