Skandál na druhou: Facebook přiznal, že Cambridge Analytica předal údaje 87 milionů lidí

lup

04. 04. 2018 • 23:40

Obří skandál sociální sítě Facebook a firmy Cambridge Analytica znovu narostl. A nejde o nijak kosmetickou záležitost: Uživatelů, jejichž data se stala nevědomky municí pro zmíněnou pofidérní firmu manipulující s politikou po celém světě, nebylo 50 milionů, jak odhadoval Christopher Wylie, který aféru odhalil. Sám Facebook nyní přiznává nový údaj: 87 milionů. Činí tak nenápadně, jednou větou na konci firemního blogu, který ujišťuje, že na síti bude líp.

Facebook je ve světle aféry s firmou Cambridge Analytica v nejhorší situaci za dobu své existence. Skandál drtí jeho hodnotu, ale především pověst. Šéf gigantu Mark Zuckerberg balancuje mezi pobouřenými uživateli, nespokojenými investory a zákonodárci na obou stranách Atlantiku, kteří chtějí odpovědi.

Slyšení v britském parlamentu šéf Facebooku nakonec unikl, ale souhlasil, že předstoupí před komisi americké Sněmovny reprezentantů. Jak dnes zaznělo, slyšení bude 11. dubna. Pár hodin na to pustil Facebook do světa firemní blog, který pozici šéfa firmy před nadcházejícím slyšením pořádně zkomplikoval. Konkrétně o 37 milionů dalších uživatelů, které Facebook oproti původnímu odhadu Wylieho nově přiznal. „V celku – jak zatím tušíme – byly informace až 87 milionů lidí, převážně v USA, nevhodně sdíleny s Cambridge Analytica,“ píše v textu šéf technologií Facebooku Mike Schroepfer. 

„Nevhodně sdíleny“ znamená v překladu následující: Data z Facebooku, který své uživatele vysloveně vyzývá k jejich sdílení, šla spolu s údaji od jejich přátel k třetím stranám. Bez jejich vědomí, ale za plného souhlasu Facebooku. Cambridge Analytica jako jeden z příjemců tyto informace zpracovala, využila a nabídla dál svým klientům s cílem přesně zacílit kampaň na konkrétní skupiny a manipulovat s nimi.

To přišlo vhod třeba při amerických prezidentských volbách nebo při kampani za odchod Velké Británie z Evropské unie. Facebook se zjevně spokojil s ujištěním firmy, že data už dávno smazala. Jak uvádí Channel 4, databáze jsou navzdory tomu alespoň z části stále v oběhu. Podle přiznání někdejšího šéfa firmy, které zachytili na skrytou kameru britští novináři, se intervence Cambridge Analytica týkala i Česka. Kdo tu z ní měl profitovat, ale stále není jasné.

Zuckerberg se minulý týden za chyby, jichž se Facebook dopustil, omluvil. Zároveň slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům. Schroepfer v dnešním příspěvku zmiňuje devět kroků, které teď sociální síť podniká, a slibuje další v nadcházejících měsících. Mimo jiné chce ukončit možnost identifikovat uživatele skrze číslo mobilu a omezí archivaci zpráv a hovorů přes Messenger.

SDÍLET