Spor o Vltavu: Rozhlas neprodloužil Fischerovi smlouvu. Zavoral ho viní z organizace vzpoury

Podle informací INFO.CZ se na odpolední schůzce s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem šéfredaktor Vltavy Petr Fischer dozvěděl, že mu nebude od ledna příštího roku prodloužena smlouva. Prý pro ztrátu důvěry. „René Zavoral je přesvědčený, že jsem proti němu organizoval odpor,“ říká Fischer. Vltava tak bude po dvou letech hledat opět šéfredaktora. Fischer nastoupil v prosinci 2016, loni na podzim pod ním Vltava začala vysílat na základě nového programového formátu, kterým se pokusila oslovit také nové segmenty posluchačů.

Samotný Fischer v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že ho to nepřekvapilo. „Všechny indicie směřovaly postupně k tomu, že to takto dopadne,“ uvedl. Podle mediálního analytika Milana Šmída jsou bezesporu jednou ze základních kompetencí generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu personální záležitosti. „Nešťastné ale je, že si lidé budou tento jeho krok spojovat s kauzou tzv. porna na Vltvavě, což byla kauza účelová,“ uvedl Šmíd pro INFO.CZ.

O Vltavě rozhodují nekompetentní radní. Vůbec ji neznají, je to pobuřující, říká spisovatel Kahuda

Jen pro kontext: kauza byla rozpoutána v reakci na odvysílání pasáže z knihy Linie krásy oceňovaného autora Alana Hollinghursta, na kterou si na sociálních sítích stěžovala posluchačka. Vzápětí se do kritiky Vltavy pustil radní Tomáš Kňourek. Podle Fischera ale Zavoral tuto peripetii na dnešní schůzce nezmínil. Vyčetl mu dvě věci: nízkou poslechovost a ztrátu důvěry.

Pokud jde o poslechovost, Fischer se brání, podle něj tak radikální změny, jaké provedlo jeho vedení, potřebují přece jen více času.

„ČRo dvojka dostala dva roky, my jenom jeden,“ vysvětluje Fischer. A přestože podle jeho slov Zavoral připustil, že Fischer a jeho lidé nějakou práci odvedli, nejspíš byla očekávání vyšší. Jak ale před časem uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ spisovatel a signatář iniciativy Za svobodnou Vltavu Václav Kahuda, poslechovost Vltavy na rozdíl od Radiožurnálu nebo ČRo 2 v posledním období neklesla, nýbrž mírně stoupla. Vltavu si každý den pustí téměř padesát tisíc lidí.

Fakta, ne fámy. Neberte nám autorská práva. Komentář Sammyho Ketze

„Petru Fischerovi se podařilo zastavit pokles poslechovosti, který stanice měla v posledních letech za minulého vedení. Před nástupem Petra Fischera byla stanice na historickém minimu jedenačtyřiceti tisíc denních posluchačů. Nové schéma přineslo skokový růst až na dvaapadesát tisíc. Od té doby se drží s mírnými tisícovými odchylkami zhruba v rozmezí statistické chyby. O šedesát a více procent ale stoupá poslech on demand, návštěvnost webu a sociálních sítí,“ uvedl Kahuda pro INFO.CZ.

Podle Fischera je navíc otázka, zda by poslechovost stanice, jakou chce být a je Vltava, měla být tím hlavním kritériem. Druhým argumentem, který Zavorala vedl k neprodloužení smlouvy stávajícímu šéfredaktorovi Vltavy, byla ztráta důvěry. „Je přesvědčený, že jsem proti němu organizoval odpor, svolával lidi, nechával je vystupovat na radách, a podobně. Samozřejmě je to nesmysl,“ řekl Fischer.

Holec: Novinářský „antibabišismus“ je stejný jako odpor k Zemanovi. I proto premiérovi pomáhá

Generální ředitel ČRo Zavoral v prohlášení pro novináře to nicméně potvrdil. Podle něj se v poslední době v některých médiích objevily na podporu Petra Fischera články a rozhovory, které ve zkreslené a manipulativní podobě přinášely důvěrné interní informace. Zavoral tvrdí, že jsou tyto informace známy pouze šéfredaktorovi stanice či jeho blízkým spolupracovníkům. „Iniciování aktivit na podporu a vytváření vnějšího tlaku na prodloužení vlastního mandátu a upřednostňování vlastních zájmů před zájmy instituce vnímáme jako eticky nepřijatelné a neslučitelné se vzájemnou důvěrou mezi šéfredaktorem a jeho nadřízenými,“ uvedl Zavoral.

Fischer nakonec v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že ztráta důvěry byla v poslední fázi oboustranná, i proto by podle něj nemělo příliš smysl pokračovat. Na postu zůstával dle svých slov především kvůli rozdělané práci. „Mrzí mě, že obětí je veřejná služba,“ říká s tím, že spolu se svými kolegy stihli připravit prakticky kompletní vysílání na příští rok. „Otisk tady tedy zůstane, i když změny zcela jistě nastanou,“ uzavřel Fischer rozhovor pro INFO.CZ.

SDÍLET
sinfin.digital