Tah Lipovské a spol. v televizní radě může mít soudní dohru. Volba předsedy se odkládá

23. 11. 2020 • 19:10
Rada ČT bude minimálně pár týdnů bez předsedy. Sejde se ve středu, tedy dva týdny potom, co náhle odvolala svou dozorčí komisi, a týden poté, co na post předsedy rezignoval René Kühn a na post místopředsedy Jaroslav Dědič. A právě ve středu se měli volit jejich nástupci, ale nakonec se bude vybírat pouze nová dozorčí komise. Ta odvolaná se mezitím obrací na soud, což může vyústit v patovou situaci.

Volba předsedy Rady ČT se uskuteční nejspíš až v prosinci, což může znamenat, že mezi deseti radními, kteří hlasovali pro odvolání dozorčí komise, což vyústilo ve zmíněné rezignace předsedy a místopředsedy rady, nepanuje úplně shoda na tom, kdo by měl usednout na uvolněná místa. 

Na místo předsedy si nepochybně brousí zuby stávající místopředsedy Pavel Matocha, ale není jisté, že by už ve středu získal nadpoloviční počet hlasů. Fakt, že se volba předsedy odsouvá, lze číst i tak, že dohody zatím neexistují. Totéž nejspíš platí také o případné kandidatuře Hany Lipovské na post místopředsedkyně, přičemž je skoro jisté, že na post místopředsedy chce i Jiří Kratochvíl.

Odklad volby – pokud jde o Pavla Matochu – ničemu nevadí. Už teď je jedním ze dvou místopředsedů (druhým je Daniel Váňa), tudíž to bude nejspíš právě on, kdo středeční schůzi radních (a případně i ty další bez předsedy) povede. To hlavní, co Radu ČT ve středu čeká, je tedy volba nových členů dozorčí komise. Pro připomínku: původní komisi na návrh Hany Lipovské radní spěšně před dvěma týdny odvolali, což její předseda Jiří Staněk pro INFO.CZ komentoval jako nečekané a neodůvodněné. Odvolaní členové dozorčí komise podle našich informací zvažují, že se obrátí na soud, neboť mají za to, že jejich odvolání nemělo oporu v zákoně.

Pokud radní ČT ve středu navolí novou dozorčí komisi a zároveň odvolaní členové dozorčí komise upějí u soudu, nastane absurdní situace: Rada ČT bude mít komise dvě. Dodejme, že Hana Lipovská opakovaně tvrdí, a řekla to také minulý týden ve sněmovně při jednání volebního výboru, že dozorčí komise byla odvolána v souladu se zákonem. Předseda volebního výboru a poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec si tím ale – podobně jako další politici, mimo jiné třeba jeho stranický kolega a také člen zmíněného výboru Martin Kolovratník – není tak úplně jistý.

Berkovec poslal na konci minulého týdne radním dopis, ve kterém je vybízí, aby výboru odvolání komise písemně odůvodnili s tím, že musí jasně vysvětlit, že měli oporu v zákoně. Zároveň po Radě ČT chce písemné potvrzení, že v souladu se zákony byl také nákup pozemků pod ostravským televizním studiem, což je věc, která byla oficiálním zdůvodněním odvolání dozorčí komise. Radní ČT na to mají čas do 8. prosince, na kdy je plánováno další jednání volebního výboru.

Zpět k volbě nové dozorčí komise, jde totiž jednoznačně o nejdůležitější bod středeční Rady ČT, a to přesto, že ani další plánované body nejsou zrovna banální (radní budou projednávat třeba aktualizaci rozpočtu ČT na letošní rok nebo dlouhodobé plány na roky 2020 až 2024). Pikantní totiž je, že si radní odvolali svůj poradní orgán pro hospodaření a ekonomické otázky právě v čase, kdy ho nejvíc potřebují: čeká je totiž rozprava a hlasování o rozpočtech na letošní a příští rok a zmíněné dlouhodobé plány. Všechno jsou to naprosto zásadní dokumenty, přičemž si skoro nelze představit, že by se kdokoli z nově zvolených členů dozorčí komise mohl v celé věci tak rychle zorientovat.

A teď k nominacím. Lze na nich totiž vcelku přesně odhadnout, jaké má ten či onen radní motivace. Jak jsme tady už napsali, členové dozorčí komise mohou s vědomím generálního ředitele nahlížet do všech účetních dokladů, účetních záznamů a dalších písemností České televize, mělo by tudíž jít výhradně o osobnosti, o jejichž integritě a kompetenci nejsou pochybnosti. Ne všichni nominanti tohle splňují.

Hana Lipovská do dozorčí komise navrhuje Oldřicha Lichtenberga a Václava Musílka. Odůvodňuje to takto: první jmenovaný má být přední český producent, manažer a právník se zkušenostmi jak ze soukromé sféry, tak i ze státní správy. Ten druhý pak zkušený pracovník veřejnoprávních i soukromých médií a právník s přesahem do samosprávy. Lichtenberg je skutečně producent, který ale už skoro dvacet let provozuje pražské Divadlo Broadway, jenž se do dějin české kultury zapsalo čistě komerčními muzikály. Musílek je zase bývalý mluvčí ODS, který později prchl k Janě Bobošíkové, byl místopředsedou její Suverenity, nyní zastává post ředitele kanceláře jejího Institutu svobody a demokracie.

Roman Bradáč zase navrhuje Radka Žádníka. Podle něj jde o experta, který je schopen se okamžitě orientovat ve složité problematice hospodaření ČT. „Nikoliv za týden či za měsíc. Ihned. Zároveň je pro mne garantem předkládání transparentních podkladů pro práci Rady,“ píše Bradáč ostatním radním České televize. A možná má pravdu: Žádník je totiž bývalým manažerem České televize, který proslul tím, jak v zákulisí české politiky už několik let kritizuje současný management kvůli hospodaření. Do ČT nastoupil v roce 2010, tedy za Jiřího Janečka, a média tehdy hojně referovala o tom, že krátce na to vyhrála auditorská a konzultační společnost Deloitte Advisory v ČT výběrové řízení na poradenské služby za 23 milionů korun. Žádník předtím působil jako její externí spolupracovník.

A dále: místopředseda Rady ČT Pavel Matocha do dozorčí komise navrhuje Petra Juchelku, kterého dle svých slov zná mnoho let a zcela mu věří. „Odborně nezpochybnitelný (vzdělání i praxe a to včetně praxe v obdobných orgánech - revizní komise a dozorčí rada), velmi pečlivý. Mluvil jsem s ním, má do toho chuť. S televizí neměl nikdy nic společného, takže nebude moci být napadán, že si jde vyřizovat účty, že je napojen na nějakou kliku,“ míní Matocha. Další bývalou zaměstnankyní ČT, která by ráda do dozorčí komise, je Eva Hubková, také ona pracovala v České televizi v čase, kdy jí šéfoval Jiří Janeček. Do dozorčí komise jí nominoval Vladimír Karmazín.

Kromě ní radní Karmazín navrhuje také volbu bývalého náměstka generálního ředitele ČRo pro správu a provoz Tomáše Kollarczyka. Místopředseda Daniel Váňa zase nabízí služby Jana Lamsera a Radima Ječného. Lamser je podle jeho slov zkušený bankéř, Ječný pak podnikatel v rámci evropské železniční spedice. „Trochu suchar, ale mimořádně pracovitý, zodpovědný a důsledný pedant, kterému současně nechybí cit pro vize a výše zmíněný makroekonomický přehled. Oba mají energii, zkušenosti a potvrdili mi chuť nám pomoci a práci pro Radu věnovat potřebný čas,“ upozorňuje Váňa.

Bývalý olympionik Martin Doktor do dozorčí komise navrhuje Zuzanu Prokopcovou a Stanislava Spurného. „Oba dva kandidáti jsou odborníci v oboru, jsou nestranní, nezávislí a bez střetu zájmů,“ tvrdí Doktor. Své návrhy má také bývalý hokejista Jiří Šlégr. Prvním je Martin Hauptvogl. „Martina Hauptvogla znám od dětství. Bydleli jsme spolu v ulici a chodili na stejnou základní školu. Poté, co jsem odešel do zámoří, on odešel studovat vysokou školu do Prahy. S odstupem času jsme se opět setkali. Vedl na Mostecku velmi úspěšnou firmu, se kterou následně expandoval do Prahy. V regionu je velmi uznávaným odborníkem přes elektrotechniku a energie,“ tvrdí Šlégr.

Druhým nominantnem Šlégra je bývalý hokejista Robert Kysela. „Hrál vrcholově hokej, vystudoval VŠE v Praze – fakultu obchodní, obor zahraniční obchod. Při sportu úspěšně podnikal a podniká doposud. Po skončení kariéry pak působil nejprve jako odborný komentátor v redakci sportu ČT, následně působil v pozici generálního ředitele HC Slovan Ústečtí lvi a HC VERVA. V roce 2015 se stal manažerem roku skupiny Unipetrol,“ upozorňuje Šlégr

Také radní Pavel Kysilka přispěl do výběru nových členů dozorčí komise dvěma nominacemi. Kysilka navrhuje Michala Petrmana a Jiřího Macešku, což je paradoxně jeden z odvolaných členů dozorčí komise. Petrman, tvrdí Kysilka, má špičkové zkušenosti odbornost v oblasti analýz hospodaření, účetnictví auditů velkých organizací. „Po osobnostní stránce je zárukou odpovědného a nezávislého přístupu a integrity,“ míní Kysilka. Pokud jde o Macešku, byl by podle něj zárukou kontinuity mezi původní a novou dozorčí komisí. Kysilka ho nominuje mimo jiné proto, že si, jak píše ostatním radním, cení jeho konstruktivně kritického pohledu na činnost dozorčí komise.