Trump přistihl kritiky při šíření fake news. Chtěli mu dát za vinu nezletilé migranty v kleci

ČTK, lup

29. 05. 2018 • 23:54

Americký prezident Donald Trump si dnes vyměnil role se svými liberálními kritiky, které přistihl při šíření smyšlené zprávy. Na twitteru se objevila fotografie nedospělých migrantů na americko-mexické hranici umístěných do drátěné klece, což měl být důkaz nelidského zacházení, jemuž Trumpova vláda vystavuje dětské přistěhovalce. Fotografie byla ale pořízena za vlády Baracka Obamy.

Obrázek už na twitteru není, kdo ho tam umístil, není známo. Dál ho ale podle agentury AP rozšířil jistý Jon Favreau, který se údajně podílel na tvorbě Obamových projevů. Fotografie se pak díky přeposílání rozletěla do světa s patřičně kritickým komentářem na adresu Bílého domu.

Omylu si všiml i sám prezident. "Demokraté chybně tweetovali obrázek z roku 2014, kdy vládl Obama, zobrazující děti na hranicích v drátěných klecích. Mysleli, že jsou to nové fotky a chtěli nás zostudit. Ale obrátilo se to proti nim," napsal Trump na twitteru.

Děti na čtyři roky staré fotografii byly zadrženy, když se pokusily přejít hranici bez doprovodu dospělých. V roce 2014 bylo podle agentury AP na mexických hranicích zadrženo na 47.000 takových dětí do doby, než se úřadům podařilo spojit se s jejich rodiči.

Fotka se nyní stala aktuální, protože se objevily zprávy, že se v důsledku restriktivní přistěhovalecké politiky nynější vlády počet dětí zadržovaných na jižních hranicích USA zvyšuje. Podle nového nařízení ministerstva spravedlnosti pohraniční stráž musí osoby přicházející do USA bez povolení zadržet a obvinit je z trestného činu. Pokud s sebou mají děti, musejí jim být jako stíhaným osobám po dobu vazby odebrány.

"Rodiče mohou být stíháni, ale děti nesmějí. Máme-li povinnost toto jednání stíhat, pak musejí jejich děti nevyhnutelně po určitou dobu žít v jiných podmínkách," komentoval nedávno Trumpův dekret ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

SDÍLET