11 zajímavostí prezidentských voleb v USA

Kristína Paulenková

Prvním prezidentem USA se v roce 1789 stal George Washington. Od té doby prošly Spojené státy nespočtem změn. Následujících 12 věcí jste o amerických volbách možná nevěděli. 

1. Hlasy se počítají způsobem „vítěz bere vše“. Každý stát má určitý počet volitelů, které vítězný kandidát v daném státě získá. Volitelů je celkem 538 a cílem každého uchazeče o Bílý dům je dosáhnout čísla 270 potřebného k celkovému vítězství.

2. Čtyřikrát v historii USA vyhrál kandidát, který od voličů v součtu získal vyšší počet hlasů než vítěz voleb. Naposledy se tak stalo v roce 2000, kdy George Bush získal – řečí čísel – menší podporu než jeho rival Al Gore.

3. George Washington byl jediným prezidentem, který byl zvolen jednomyslně. Dvakrát.

4. První žena, která kandidovala na americkou prezidentku, byla sufražetka Victoria Woodhullová.

5. Hillary Clintonová je první ženou, která kandiduje do Bílého domu za jednu z velkých politických stran.

6. Afroameričané získali volební právo v roce 1870. Ve skutečnosti jim ale bylo odpíráno v některých státech až do 60. let.

7. Kongres sice v roce 1924 umožnil volit i indiánům, v některých státech ovšem nemohli volit až do 40. let.

8. Prezident Nixon chtěl za svého kandidáta na viceprezidenta někoho, kdo by mu nekonkuroval. Vybral si proto neznámého politika Spiro Agnewa. Když se reportéři ptali náhodných lidí, jestli to jméno znají, jeden muž se zeptal, zda je to nemoc. Jiný si zase myslel, že je to typ vejce.

9. William Henry Harrison pronesl nejdelší inaugurační řeč v historii. Mluvil přes dvě hodiny ve sněhové bouři. Dostal zápal plic a za měsíc zemřel.

10. V Kentucky a Jižní Karolíně se v den voleb nesmí pít alkohol.

11. V roce 1920 kandidoval na prezidenta za třetí stranu Eugene V. Debs z vězení. Zavřeli ho za to, že se nahlas angažoval proti americké účasti v první světové válce. Získal 3 procenta hlasů.

sinfin.digital