12 milionů na den. New York chce peníze na ochranu Trumpa

Americký New York požádal federální vládu o příspěvek na ochranu budoucího prezidenta Donalda Trumpa. Ten totiž od svého zvolení přebývá ve svém mrakodrapu na Manhattanu. Po inauguraci tam navíc dál plánuje žít jeho manželka a syn. Trump se za nimi chce z Bílého domu pravidelně vracet.

„Situace je vskutku neobvyklá," řekl newyorský starosta Bill de Blasio o problémech, se kterými se město nyní potýká.

V oblasti kolem Trumpova mrakodrapu na Páté Avenue platí zvýšená bezpečnostní opatření, což na Manhattanu vede k ještě větším dopravním zácpám. To těžce doléhá nejen na místní obyvatele, ale i na turisty, poznamenal Reuters.

Nejdůležitější místo na Zemi? Trump Tower, odtud vládne Obamův nástupce

De Blasio na tiskové konferenci prohlásil, že ochrana Trumpa je značně nákladná. Od voleb 8. listopadu do 20. ledna, kdy se magnát složí prezidentský slib, vyjde newyorskou policii jeden den ostrahy na 467.000 dolarů (11,7 milionu korun). Newyorská média původně odhadovala, že bezpečnostní opatření stojí až jeden milion dolarů denně.

Starosta připomněl, že Kongres USA v minulosti proplatil New Yorku náklady, které měl na ochranu světových vůdců během nejrůznějších schůzek, které se ve městě konaly. Proto se obrátil na dosluhujícího prezidenta Baracka Obamu a představitele Kongresu, aby se postarali o finanční krytí bezpečnostních manévrů i nyní.

Další peníze chce New York žádat i od budoucí Trumpovy administrativy, neboť manželka Melania Trumpová se synem Barronem plánují ve městě zůstat po zbytek školního roku. Očekává se, že Trump proto bude New York často navštěvovat. De Blasio řekl, že o finančních náhradách již hovořil se Stevem Mnuchinem, kterého si Trump vybral jako ministra financí.

SDÍLET
sinfin.digital