12 mrtvých na vánočním trhu v Berlíně. Terorista v kamionu vjel do návštěvníků

Info.cz

Do návštěvníků vánočního trhu v Berlíně najel večer nákladní automobil. Podle Německé tiskové agentury pracuje policie s verzí, že se jednalo o teroristický útok. Na místě je podle policie devět mrtvých, na padesát lidí je zraněných. Řidiče policie zadržela.

Policie Spolkové republiky potvrdila, že do návštěvníků vánočního trhu na náměstí Breitscheidplatz v berlínské čtvrti Charlottenburg najel pondělí večer nákladní automobil. Dvanáct lidí podle policie zemřelo.Nejméně 50 lidí je zraněných.

 

Podle Německé tiskové agentury (DPA) pracuje policie s verzí, že se jednalo o teroristický útok. Svědci události se shodují, že vůz nebrzdil. Přilehlá ulice je uzavřená, úřady na místě zřídily stanoviště pro rodinné příslušníky návštěvníků trhu.  

Na sociálních sítích mezitím kolují záběry z místa.

Podezřelého řidiče kamionu s polskou značkou policie po honičce dopadla. Druhého muže zadržela asi dva kilometry od místa činu, později ale zemřel. Důvod jeho smrti je zatím nejasný. Policie vyzvala obyvatele města, aby nevycházeli z domovů.

Později prostřednictvím Twitteru informovala, že věří, že žádné nebezpečí už v okolí incidentu nehrozí. Sociální síť Facebook mezitím aktivovala službu Safety Check, jejímž prostřednictvím mohou lidé nahlásit, že jsou v pořádku. 

Kdo byl řidič? 

Reportér polské televizní stanice Lukasz Fratczak mezitím přinesl na svém Twitteru některé informace, týkající se řidiče kamionu, zaměstnaného u firmy Ariel Zurawski, které vůz patřil. Majitel společnosti potvrdil, že byl s vozem na cestě jaho bratranec.

Muž u společnosti pracoval 15 let a byl na cestě z Itálie zpět do Polska. Podle vyjádření majitele dopravní firmy pro polskou televizi TVN24 měl řidič v Berlíně čekat na úterní ranní vykládku v osm hodin, od pondělní čtvrté hodiny odpolední nebral telefon. Majitel spedice zároveň tvrdí, že si je jistý, že byl kamion ukraden, svého příbuzného pak považuje za další z obětí útoku. 

Česko posiluje bezpečnostní opatření

Na incident už reagovala i česká vláda. Ministr vnitra Milan Chovanec /ČSSD/ ČT24 řekl, že se po dohodě s policejním prezidentem  s okamžitou platností ještě více posilují bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací osob. Informace o českých obětech nebo zraněných v tuto chvíli vláda nemá.

 

 

sinfin.digital