5 věcí, které byste měli vědět o migraci ve Středomoří

Michaela Kratochvílová

Ačkoliv se v současnosti mluví o trosečnících ve Středomoří méně, rozhodně to neznamená, že zmizeli. Naopak některá čísla jsou rekordní. Pokusy dostat se po vodě do vysněné Evropy se odehrávají dennodenně, většina z nich ovšem nekončí dobře. Co se letos odehrávalo ve Středozemním moři?

1. Nejvyšší počet obětí

Za jedenáct měsíců roku 2016 padl rekord. Počet obětí od ledna do konce listopadu totiž stačil překročit ten za celý loňský rok. Na každých 41 pokusů o překonání Středozemního moře připadá jeden člověk, který plavbu nepřežije. K prvnímu prosinci se stala cesta podle údajů Lékařů bez hranic osudná 4 690 lidem.

2. Počet dětí roste

Stále častěji se na nejistou pouť vydávají děti bez doprovodu dospělých. Pokud je řeč o příchozích do Itálie, tvoří děti 16 % všech migrantů. Bez příbuzných nebo jiných dospělých se jich přes moře přeplaví dokonce 88 %. Výjimkou na nebezpečné cestě nejsou ani osamocení sourozenci, o které se stará ten nejstarší.

3. Řada těhotenství je následkem znásilnění

Výrazné zastoupení mezi běženci, kteří se snaží překonat Středozemní moře, mají ženy. Řada z nich je těhotná v době, kdy plavbu podnikají. Lékaři bez hranic upozorňují, že mnoho z nich nepočalo dobrovolně. Především v Libyi je situace v tomto směru složitá, útoky na ženy, včetně těch sexuálně motivovaných, jsou na denním pořádku. Mnoho z nich si tak před cestou nechává implantovat antikoncepční tělíska, aby v případě znásilnění neotěhotněly.

sinfin.digital