5 věcí, které byste měli vědět o migraci ve Středomoří

Ačkoliv se v současnosti mluví o trosečnících ve Středomoří méně, rozhodně to neznamená, že zmizeli. Naopak některá čísla jsou rekordní. Pokusy dostat se po vodě do vysněné Evropy se odehrávají dennodenně, většina z nich ovšem nekončí dobře. Co se letos odehrávalo ve Středozemním moři?

1. Nejvyšší počet obětí

Za jedenáct měsíců roku 2016 padl rekord. Počet obětí od ledna do konce listopadu totiž stačil překročit ten za celý loňský rok. Na každých 41 pokusů o překonání Středozemního moře připadá jeden člověk, který plavbu nepřežije. K prvnímu prosinci se stala cesta podle údajů Lékařů bez hranic osudná 4 690 lidem.

2. Počet dětí roste

Stále častěji se na nejistou pouť vydávají děti bez doprovodu dospělých. Pokud je řeč o příchozích do Itálie, tvoří děti 16 % všech migrantů. Bez příbuzných nebo jiných dospělých se jich přes moře přeplaví dokonce 88 %. Výjimkou na nebezpečné cestě nejsou ani osamocení sourozenci, o které se stará ten nejstarší.

3. Řada těhotenství je následkem znásilnění

Výrazné zastoupení mezi běženci, kteří se snaží překonat Středozemní moře, mají ženy. Řada z nich je těhotná v době, kdy plavbu podnikají. Lékaři bez hranic upozorňují, že mnoho z nich nepočalo dobrovolně. Především v Libyi je situace v tomto směru složitá, útoky na ženy, včetně těch sexuálně motivovaných, jsou na denním pořádku. Mnoho z nich si tak před cestou nechává implantovat antikoncepční tělíska, aby v případě znásilnění neotěhotněly.

Potopil loď s 900 uprchlíky. Teď ho čeká 18 let vězení

4. Horší lodě

Plavidla, která používají pašeráci lidí pro přepravu migrantů, jsou ve stále horším stavu. Ve většině případů se jedná o gumové nafukovací čluny, na staré dřevěné bárky už lze narazit pouze občas. Právě gumové lodě na jedno použití se ukazují být výrazným problémem. Pašeráci počítají s tím, že uprchlíky brzy odchytí záchranáři. Pokud plavba trvá příliš dlouho, šance na přežití se kvůli nestabilitě tohoto typu plavidel radikálně snižují.

5. Stále krutější zacházení

Ze srovnání slov uprchlíků, kteří dokázali hororovou cestu letos přežít, s těmi, kteří přes moře putovali v minulých letech, vyplývá, že pašeráci se svými „klienty“ nakládají stále hůře. Výjimkou nejsou situace, kdy jsou migranti před zahájením plavby drženi v nelidských podmínkách v přeplněných kobkách či jamách. Běžnou praxí je sexuální zneužívání, stále méně lidí je na cestu vybaveno záchrannými vestami.

SDÍLET
sinfin.digital