5 žen, které v amerických volbách uspěly

Vítězství Donalda Trumpa se zčásti interpretuje i jako prohra feminismu. Kromě prezidenta se ale volili i noví členové Sněmovny reprezentantů a třetina Senátu. Tam naopak ženy dosáhly hned několika úspěchů.

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová

Je to teprve druhá Afroameričanka, která se probojovala do amerického Senátu, zároveň je první státní zástupkyní ve státě Kalifornie. Republikánka Harrisová zastává progresivní politiku. Jako senátorka bude usilovat o důslednější kontrolu držení zbraní, větší odpovědnost farmaceutických společností, rovná práva LGBT komunity a taky ochranu ženského zdraví. 

Catherine Cortezová Masto

Catherine Cortezová Masto

Půjde o první latinskoameričkou senátorku v historii Spojených států. Ve volbách porazila republikána Joa Hacka, který doteď působil ve Sněmovně reprezentantů. Cortezová chce jako vnučka mexického imigranta bojovat proti Trumpově rétorice, o které říká, že rozděluje společnost. Věří, že menšiny dělají Ameriku silnější.

Kate Brownová

Kate Brownová

Demokratka Brownová se stane první guvernérkou z LGBT komunity. Poté, co jako mladá právnička zažila diskriminaci, rozhodla se hájit práva menšin na politické úrovni. Podporuje větší kontolu držení zbraní, rozvoj enviromentální politiky, zájímá se o ženská práva a vzdělání.  

Tammy Duckworthová

Tammy Duckworthová

Veteránka, která se težce zranila ve válce v Iráku. V souboji o Senát porazila republikána Marka Kirka. Podporuje kontrolu zbraní, ženská práva a vyšší daně pro bohaté Američany. 

Ilhan Omarová

Ilhan Omarová

Demokratická politička z Minnesoty se stane první somálsko-americkou muslimkou, která zasedne ve Sněmovně reprezentantů. Je hrdou feministkou, která do politiky ráda zapojuje ženy z ostatních menšin. Před tím než získala americké občanství, měla status uprchlíka.  

SDÍLET
sinfin.digital