614 miliard dolarů se vypařilo. OSN zveřejnila účet za arabské jaro

Naděje, které vyvolalo arabské jaro, mají další hořkou dohru. Organizace spojených národů vyčíslila, že následné konflikty a nepokoje stály region 614 miliard dolarů. Je to vůbec první takový odhad, se kterým přišla významná mezinárodní instituce, uvedl server BBC News.

Částka odpovídá šesti procentům celkového HDP oblasti mezi lety 2011 až 2015. Během arabského jara se jako vůbec první vzbouřili lidé v Tunisku. Demonstrace si nakonec vyžádaly změnu vlády ve čtyřech zemích, ve třech – Sýrii, Libyi a Jemenu – přerostly v občanskou válku.

Největší ztráty podle očekávání zaznamenala Sýrie, kde do nepřehledného konfliktu zasahuje hned několik zahraničních mocností. Země přišla o 259 miliard dolarů.

Arabské jaro

Protesty označované jako arabské jaro začaly v roce 2010 v Tunisku. Následně se přelily do dalších zemí, například do Egypta, Bahrajnu, Libye, Sýrie či Maroka. Nepokoje skončily svržením egyptského prezidenta Husního Mubaraka, libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího. V Jemenu, Libyi a Sýrii po arabském jaru zuří krvavé konflikty, které mimo jiné výrazně zesílily islamistický teror.
SDÍLET
sinfin.digital