Afrika vstupuje do vesmírného závodu. Ghana a Nigérie už vypustily první satelity

Michal Benatzky

13. 08. 2017 • 10:33

Ghanský satelit sestrojila tamní státní univerzita a do kosmu jej z Kennedyho vesmírného střediska dopravila společnost SpaceX patřící do portfolia Elona Muska. Web TechCrunch informuje, že by se mělo jednat o takzvaný Cubesat, tedy družici, která je složena z kostek o rozměrech několika centimetrů. GhanaSat-1, jak se satelit jmenuje, byl na oběžnou dráhu Země vypuštěn během uplynulého měsíce a v současné době už by měl být plně aktivní.

Satelit má na orbitě Země dva hlavní úkoly. Za prvé se jedná o monitorovací zařízení, které sleduje Ghanské břehy a hranice. Druhým úkolem je sběr dat, které vědcům na Státní univerzitě poslouží k dalšímu výzkumu a vzdělávání studentů.

Ačkoliv prezident země Nana Akufo-Addo členům Ghanského vesmírného týmu osobně gratuloval, oficiální vládní podporu projekt nedostal. Své zkušenosti a prostředky tak skupině tří ghanských vědců poskytla japonská vesmírná agentura JAXA.

Podpora vesmírného výzkumu je jedním z hlavních programů Africké unie. Proto minulý rok přijala iniciativu týkající se právě strategie dobývání kosmu. Ghana není jedinou Africkou zemí, který aktivně vstupuje do vesmírného výzkumu. Spolu s GhanaSat-1 totiž raketa SpaceX vynesla do kosmu také podobné zařízení z Nigérie.

Několik afrických zemí jako například Jihoafrická republika, Nigérie, Keňa nebo Etiopie už mají i vlastní kosmické agentury. A Angola před časem oznámila, že svou vlastní družici vypustí do konce roku.

Ghana už dokonce myslí na druhou generaci svého satelitu, který by byl vybaven kamerami s ultra vysokých rozlišením schopnými odhalovat nelegální těžbu surovin, plýtvání vody nebo odlesňování země.

SDÍLET