Americká armáda se chystá na válku s KLDR. Spustit ji může i chyba, připomeňte si ty minulé

Jaderný konflikt mezi Spojenými státy a Severní Koreou může začít navzdory ochotě obou stran jednat. Jak ukazují historické paralely, stačí drobná technická či lidská chyba a svět bude na prahu nukleární války. Že omyl není vyloučený, dokazuje i selhání, po němž v sobotu vyděsil obyvatele Havaje falešný poplach.

Ačkoli rétorika a slovní výpady lídrů USA a KLDR nejsou zdaleka tak ostré jako ve druhé polovině loňského roku, americká armáda nic nepodceňuje. Podle zjištění listu New York Times se stále připravuje na možný konflikt se Severní Koreou.

„Totálně neodpustitelná chyba." Havaj vyděsila poplašná zpráva, obyvatele varovala před raketovým útokem

Napříč Spojenými státy probíhají cvičení, na nichž se jednotky snaží vypilovat přepravu sebe samých i vojenského materiálu přes oceán. Zkouší výsadky a průběh invaze. Zhruba tisícovka vojáků trénovala minulý měsíc postup pro případ náhlé mobilizace.

Začátkem února, krátce před startem olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu, vyslat ke Korejskému poloostrovu své speciální jednotky. Má jít o pojistku pro případ náhlého útoku ze strany KLDR.

Ministr obrany USA James Mattis však tvrdí, že válka by byla katastrofálním scénářem. Také prezident Donald Trump v posledních dnech upustil od varianty preventivního úderu. A severokorejský diktátor Kim Čong-un souhlasil s jednáním obou Korejí o účasti sportovců z KLDR na olympiádě.

Víte, jak si vyřídit voličský průkaz pro druhé kolo voleb? Nejlepší je nečekat

Vždy připraven

Konflikt ale může vypuknout během okamžiku bez předchozích signálů. Klidně zcela náhodou. „Úkolem armády je být připraven na jakékoli nepředvídatelné události, které mohou být na obzoru,“ vysvětluje Michele Flournoy, jenž byl jednou z předních osob v Pentagonu během éry Baracka Obamy.

Válka může přijít prakticky odkudkoli. Naposledy v sobotu vyděsil obyvatele Havaje poplach, že na jejich domovy míří balistická raketa. Výstražný systém je přitom jasně upozorňoval, že nejde o cvičení a mají vyhledat úkryt. Oznámení se ale ukázalo být falešné.

Podle guvernéra Davida Igea vyvolal poplach zaměstnanec havajské agentury pro mimořádné situace, který při střídání směn zmáčkl špatné tlačítko. „Rozeslání zprávy způsobila lidská chyba, která je naprosto neodpustitelná,“ konstatoval senátor Brian Schatz.

Jen pět střel? Nesmysl

Systém varování pochází z dob studené války, kdy měl varovat před sovětským útokem. Do provozu se vrátil loni a cílí právě na severokorejskou hrozbu. Právě studená válka ale nabízí několik příkladů, kdy chyba systému dovedla svět na hranu jaderného konfliktu.

Asi nejznámějším případem je událost z roku 1983. Sovětský poddůstojník Stanislav Petrov tehdy dohlížel na systém včasného varování Serpuchov-15. Ten mu během služby ohlásil, že na Sovětský svaz míří pětice amerických raket.

Petrov se musel rozhodnout, zda spustí krizový scénář, nebo hlášení označí za falešný poplach. Na základě intuice se rozhodl pro druhou možnost. Nezdálo se mu pravděpodobné, že by Američané vypálili jen pět střel. Takové množství by způsobilo minimální škody a vystavilo USA daleko ničivější odvetné reakci.

„Dvacet tři minut poté jsem si uvědomil, že se nic nestalo. Kdyby to byl skutečný útok, už bychom o něm věděli. Byla to obrovská úleva. Viděl jsem to tak padesát na padesát,“ vzpomíná Petrov. Rakety ve skutečnosti byly jen chybně interpretované odrazy slunce od mraků.

Babiš se pokouší o převrat v policii, teď mu zabránil Pirát Michálek, říká Bohumil Pečinka

Když (ne)funguje zdravý rozum

Problémy měli i Američané. V roce 1961 vyslalo Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) hlášení o desítkách sovětských raket mířících na USA. V turbulentní době by takový útok znamenal vyhlášení třetí světové války.

Také tehdy ale situaci zachránil zdravý rozum. Odborníci usoudili, že je nepravděpodobné, aby Sověti útočili zrovna v době, kdy je jejich lídr Nikita Chruščov na návštěvě OSN v New Yorku. Po ověření informací zjistili, že systém za rakety označil nezvykle jasný východ Měsíce nad Norskem.

„Pokud se ptáte, zda bychom dnes byli připraveni bojovat, odpověď je ano.“

Výsledkem bylo několik varovných výstřelů vypálených směrem k letadlu. Když posádka nereagovala, přišel ostrý úder. Všech 269 lidí na palubě zemřelo a mezi USA a SSSR se strhl diplomatický konflikt. Ten eskalovaly i přehmaty na obou stranách.

„Sověti ví, že šlo o chybu,“ reportovala CIA prezidentu Ronaldu Reaganovi. Reagan si ale zprávy ve svém ranním přehledu nevšiml a dál pokračoval ve vyostřené rétorice. Sovětští lídři navíc omyl nikdy nepřiznali a dál trvali na svém, že sestřelili špionážní letadlo. To vedlo k čekání, která země zaútočí dříve. Ani jedna z nich ale o válku nestála.

ANALÝZA Kimova partie: 4 důvody, proč poráží Trumpa – a hrozba, která mu může zlomit vaz

SDÍLET
sinfin.digital