Americká hradba. Trump nařídil výstavbu zdi na hranici s Mexikem

Americký prezident Donald Trump podle očekávání podepsal exekutivní příkaz na výstavbu zdi na jižní hranici Spojených států s Mexikem. V televizním rozhovoru už dříve řekl, že sousední země za ní 100 procent zaplatí. Mexiko to ale odmítá. 

Výstavba zdi, která se má táhnout na délce 3 200 kilometrů, byla jedním z nejhlasitějších slibů Trumpa v předvolební kampani. To, že se chystá podepsat dokumenty, které s ní souvisí, už včera avizoval na svém twitterovém účtu. 

„Mluvili jsme o tom od samého začátku, řekl Trump při podpisu na ministerstvu pro vnitřní bezpečnost. Stavební práce by podle něj mohly začít v následujících měsících, samotné plánovaní ale úřady zahájí okamžitě. Potvrdil také, že veškeré náklady bude chtít od Mexika zpětně proplatit. 

Trump není jediný. Podívejte se na nejslavnější protimigrační bariéry novodobé historie

Zeď jako symbol rasismu

Mexiko proti hraniční zdi hlasitě protestuje. Tamní obyvatele ji vnímají jako snahu, jak rozdělit rodiny a jak zabránit lidem, aby jezdili do Ameriky za brigádou nebo dočasnou prací. Další jdou ještě dál a viní Trumpa z rasismu a xenofobie.

Příkaz k výstavbě zdi je jedním z několika krorků, které Trump v souvislosti se snížením počtu imigrantů v Americe zavádí. Dnes také podepsal příkaz, kterým zastavil dotace pro města, která nelegálním migrantům dávají částečnou ochranu. 

SDÍLET
sinfin.digital