Americká letiště reagují na Trumpův příkaz a zadržují první cizince. Jeho rozhodnutí budí rozpaky

Exekutivní příkaz, který s okamžitou platností pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků, podepsal Trump v pátek, stejně jako zákaz vstupu pro občany sedmi mulimských zemí. Vztahuje se i na cizince, kteří byli včera už v letadle na cestě do Spojených států. Tito lidé byli zadrženi na letišti.

Na newyorském letišti zatkli muže z Iráku, který pracoval ve své rodné zemi deset let pro americkou vládu a měl platné doklady i vízum. Dalším zadrženým je rovněž Iráčan, který pracoval v Iráku pro americkou firmu a do Ameriky přijel za svou ženou a malým synkem, kteří mají status uprchlíků. I v jeho případě byly všechny dokumenty v pořádku, jak informovaly New York Times.

Když právník jednoho z mužů na letišti zjišťoval, kdo je za situaci zodpovědný a s kým by si o záležitosti měl promluvit, bezmocný letištní agent mu odpověděl: „S prezidentem.“ Právníci zadržených podali jako první proti příkazu žalobu. 

Rozhodnutí vytvořilo jakési právní limbo pro lidi, kteří včera nasedli na letadla a ocitli se na letištích dnes nebo včera v noci. Není známo, kolika lidí se situace týká, jisté je, že během prvního dne bylo na newyorském letišti JFK drženo 11 lidí. Jednomu z Iráčanů byl podle CNN po několika hodinách plných právních přestřelek vstup do země umožněn. Na letišti protestovalo proti Trumpově imigrační politice zhruba 700 lidí.

„Trump nechce získat nové voliče. Chce si jen udržet ty současné,“ říká politolog pro INFO.CZ

Společnost Qatar Airways upozornila cestující, kteří dnes chtějí letět do USA a pocházejí ze států dotčených Trumpovým příkazem, že k cestě potřebují povolení k trvalému pobytu v USA (takzvanou zelenou kartu) nebo diplomatické vízum, které se týká cizích vlád, Spojených národů, některé mezinárodní organizace a Severoatlantické aliance.

V Káhiře zabránili nastoupit do letadla společnosti EgyptAir mířícího do New Yorku pěti iráckým cestujícím a jednomu Jemenci, přestože měli platná imigrační víza, napsal Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. Pět Iráčanů přiletělo z Irbílu, v egyptské metropoli chtěli přestoupit na let do USA, ale museli se letecky vrátit do Iráku.

Trump zablokoval vydávání víz. Občany sedmi zemí do USA nepustí

Příkaz nového šéfa Bílého domu dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Cílem je, aby úřady mohly prosadit taková opatření, která zamezí, aby případní teroristé nemohli zneužívat slabiny přijímacího systému.

Rozhodnutí Donalda Trumpa budí odmítavé reakce jak v zemích, kterých se rozhodnutí bezprostředně týká, tak v Evropě.

Trump chce zdanit dovoz z Mexika, aby zaplatil zeď na hranicích. Dojít ale může i na Česko

Íránský prezident Hasan Rúhání na konferenci o cestovním ruchu přímo krok Donalda Trumpa nekomentoval, uvedl ale, že Írán otevřel své dveře turistům už v roce 2015, kdy se mocnosti s Íránem dohodly na nešíření jaderných zbraní. "Teď tedy není vhodná doba na to, stavět zdi mezi národy," citovala ho AFP.

I evropské politické špičky se k celé situaci staví odmítavě.  „Přijímání běženců prchajících před válkou a pronásledováním je součástí našich povinností," uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault podle agentury AFP. Jeho stanovisko sdílí i německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

I ve Spojených státech budí rozhodnutí rozpaky. „Nepleťme si oběti teroru s teroristy," vzkázal například newyorský starosta Bill de Blasio v CNN.

SDÍLET
sinfin.digital