Americká politika se neřídí skutečností, pohybuje se na hraně reality a fikce, říká Bruno Maçães

Michael Durčák

Bruno Maçães platí za jednoho z nejuznávanějších světových politických komentátorů a analytiků. Bývalému portugalskému ministrovi a absolventovi Harvardu nově vyšla v českém překladu na INFO.CZ kniha Na počátku dějin, která se pokouší odpovědět na otázku, co hýbe současnými Spojenými státy a jaká budoucnost nejmocnější zemi na světě čeká. „Americkou politiku ovládá virtualismus. Ideologie, která jejím následovníkům dokáže doručit prožitky, které vypadají jako extrémní verze politiky, ale nejsou skutečné,“ vysvětluje Maçães. Zároveň zdůrazňuje, že je velice nebezpečné této iluzi propadnout.

Nedávno vyšel český překlad vaší knihy History has Begun s názvem Na počátku dějin. Můžete publikaci představit těm, kdo o ní ještě neslyšeli?

Upřímně řečeno, je to velmi ambiciózní kniha o Americe. Snažím se v ní o několik věcí. V obecné rovině je mým pokusem dostat se do samého středu Ameriky, až k duši USA. O to už se pokusili mnozí autoři před více než dvě stě lety. Především Evropané jako Alexis de Tocqueville a další.

Proč je Spojené státy tak fascinovaly?

Vždy tu pro ně totiž existovala hádanka v podobě země, která je v tolika ohledech stejná jako Evropa, ale zároveň úplně jiná. Nicméně, jak už jsem řekl, je to kniha o Spojených státech. Ale zároveň je to kniha, která se snaží rozvinout novou teorii v rámci politické filozofie. Konkrétně mi jde o post-liberální teorii.

V jakém smyslu?

Nejde mi o post-liberalismus ve smyslu, v němž je používán například dnes právě ve Spojených státech. Když se bavíte o světě po liberalismu s Američany, vrací se představy, které dominovaly před liberalismem. Tím myslím například konzervativní tradice jako důraz na rodinu, silného lídra apod.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které fenomény dnes můžeme pozorovat v USA a v Evropě se s nimi nesetkáme?
  • Co to je virtualismus a jaký má dopad na společnost?
  • A jakou roli hrají technologie?
sinfin.digital