ANALÝZA: Historický zlom. Saúdskoarabský princ přiznal Izraeli právo na existenci, překvapil Západ i Araby

Pavel Novotný

Námluvy mezi Saúdskou Arábií a Izraelem. Poslední kroky vlivného saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána ani jinak označit nelze. Zkraje týdne překvapil Západ i arabský svět, když v časopise The Atlantic přiznal Izraeli právo na existenci. Co se zdá v Česku samozřejmé, není běžné u lídra konzervativní sunnitské monarchie, která se židovským státem dosud nenavázala ani diplomatické vztahy.

„Věřím, že Palestinci i Izraelci mají právo na svoji vlastní zemi. K takovému uspořádání je ale třeba uzavřít mírovou smlouvu, která vztahy těchto národů znormalizuje a přinese regionu stabilitu,“ konstatoval princ, který se tak mimochodem přihlásil k tzv. dvoustátnímu řešení (two-state solution). Takové uspořádání diplomaté donedávna považovali za optimální: jak nynější americká administrativa, tak pravicová izraelská vláda však z této pozice nyní couvají.

Arabský svět překvapil princův výrok svou vstřícností vůči Izraeli, který je podle něj „na svoji velikost velkou a stále rostoucí ekonomikou“. Princ známý i pod zkratkou svého jména MbS pak dodal, že „státy arabského Zálivu mají s Izraelem společné zájmy, podobně jako třeba Jordánsko a Egypt“. Poslední dvě jmenované země – na rozdíl od ostatních arabských států – uzavřely s Izraelem mírové dohody.

Viktor Orbán, apoštol neliberální demokracie, kritik EU, nepřítel Sorose a vítěz maďarských voleb

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital