ANALÝZA: Hon na Trumpa. Vyšetřovatel Mueller má nabito, stále to ale nestačí

HalfPageAd-1

Adam Kotrbatý

30. 11. 2018 • 18:20

Zvláštní vyšetřovatel objasňující vliv Ruska v USA Robert Mueller o sobě nedává vědět příliš často. Tento týden ale zveřejnil dvě přelomové novinky, které mohou otřást dosavadní pozicí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Z toho se nově stává „postava číslo 1“, a to jak v úředních dokumentech, tak reálně v celém vyšetřování údajného ruského vlivu na americké volby. Mueller navíc ve čtvrtek získal dosud asi nejsilnějšího spojence – někdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena, který se s ním dohodl na spolupráci.

Mobile-rectangle-3

Ta zpráva má deset stran a přečtenou ji máte za několik minut. Až na jméno Michaela Cohena je anonymizovaná. Přesto se z ní dá snadno zjistit, o kom se zrovna mluví, a napovídá leccos i o směřování asi nejsledovanějšího vyšetřování ve Spojených státech. Trump je v ní vedený jako „postava číslo 1“. Ač jde o kódové označení pro potřeby konkrétního dokumentu, vyznění Muellerových kroků a prohlášení značí, že hlavním cílem jeho vyšetřování je právě Trump.

O co tedy ve zprávě o Cohenově přiznání jde? Ve zkratce, prezidentův někdejší osobní právník přiznal, že lhal ve své výpovědi před sněmovním výborem pro zpravodajské služby. Jeho nepravdivé prohlášení se týkalo styků s Rusy a obchodní záležitosti s označením „Moskevský projekt“. Pod ním se skrývá plán na vybudování mrakodrapu v centru Moskvy, který by nesl Trumpovo jméno.

Cohen lhal, když tvrdil, že se v Trumpově společnosti o projektu přestalo mluvit v lednu 2016, tedy ještě před startem prezidentských primárek. Nesedí ani jeho prohlášení, že nebyl ve spojení s Rusy a nikdy nesouhlasil s cestou do Ruska ani se o podobné možnosti nezmiňoval Trumpovi. Navzdory původním tvrzením Cohen komunikoval dokonce se zástupci ruské vlády. A veškerá zjištění tlumočil Trumpovi.

Mimochodem, Cohenovo přiznání vrhá špatné světlo nejen na prezidenta a jeho okolí, nýbrž i na sněmovní výbor pro zpravodajské služby. Ten totiž pod republikánským tvrzením přijal zprávu, v níž považuje Cohenovy výroky za pravdivé. Demokraté, kteří vládu nad výborem převezmou v lednu, už nyní mluví o tom, že vyšetřování musí pokračovat. Zvlášť, když se ukázalo, že pravdivé nebyly ani Trumpovy výroky z kampaně, kde se od byznysu v Rusku distancoval.

„Toto je očividně významné přiznání a prohlášení. Znamená to, že když prezident během kampaně tvrdil, že nemá žádné obchodní zájmy v Rusku, nebyla to pravda. Pokud prezident a jeho spolupracovníci byli takto nedůvěryhodní v době, kdy domlouvali tento obchod, co to nyní říká o tom, jak moc můžeme spolehnout na to, co prezident říká o jeho přetrvávajících ruských finančních zájmech,“ prohlásil pravděpodobný budoucí šéf výboru Adam Schiff.

Byt pro Putina

Server Buzzfeed navíc přinesl zjištění, že Trump Organization plánovala darovat byt v nikdy nerealizovaném projektu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Hodnota nemovitosti měla být 50 milionů dolarů. Trump se brání, že v době, kdy se o stavbě moskevské Trump Tower jednalo, bylo pravděpodobné, že volby prohraje. „V takovém případě bych se vrátil k byznysu. Proč bych měl přijít o tolik příležitostí?“ hájil se před reportéry. Cohena označil za slabocha, jenž se snaží dosáhnout nižšího trestu.

Podle Felixe Satera, muže s dobrými kontakty v politických a byznysových kruzích v Moskvě, jenž na projektu pro Trumpovu společnost pracoval, nebylo smyslem daru zavděčit se Putinovi, nýbrž přilákat další klienty. Domníval se, že oligarchové budou chtít mít nemovitost ve stejném objektu jako ruský prezident, což by vyneslo dalších 250 milionů dolarů.

Čtvrteční Cohenovo přiznání bylo už druhou ranou, kterou americký prezident tento týden dostal. Zatímco se chystal na summit G20 v Argentině a rozsvěcel vánoční strom, Muellerův tým důsledně skládal mozaiku Trumpových kontaktů a činů.

První bombu po týdnech mlčení odpálil v pondělí, kdy zveřejnil, že někdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort lhal i poté, co se s vyšetřovateli domluvil na spolupráci. Navíc se ukázalo, že byl v době volební kampaně opakovaně v kontaktu se zakladatelem serveru WikiLeaks Julianem Assangem. Právě WikiLeaks zveřejnily ruskými hackery ukradené e-maily ze serverů Demokratické národní strany.

To je špatné primárně pro něj samotného. Soud jej letos shledal vinným z finančních podvodů, načež se Manafort pokusil vyjednat menší trest výměnou za spolupráci s Muellerovým týmem. Jenže jak se ukázalo, hrál to na obě strany a zůstával v čilém kontaktu s Trumpovými právníky. Trump po odhalení operoval s možností milosti pro Manaforta, tím by ale proti sobě s velkou pravděpodobností poštval veřejné mínění i Kongres. Je otázkou, zda by něco takového prezident riskoval.

Spolupráce s Manafortem se mu ale může vymstít, pokud se prokáže, že Trump chtěl, aby vynášel, co zrovna vyšetřovatele zajímá a čemu se věnují. Poté se opět vrací do hry možnost impeachmentu kvůli maření spravedlnosti a zneužívání pravomocí. I když úspěšnému odvolání nenahrávají počty v budoucím Kongresu (republikáni mají většinu v Senátu, jenž disponuje finálním slovem), závažné obvinění od Muellerova týmu může přesvědčit i některé prezidentovi nakloněné zákonodárce.

Co má Mueller v záloze?

Faktem ale zůstává, že zveřejněné dokumenty, zatím neprokazují Trumpovo kriminální počínání. Také američtí právníci jsou stále opatrní ohledně možných následků.

„Toto je politicky škodlivé, ale nejen si jistý, jak moc škodlivé je to právně. Je to celé o podivném politickém chování. Je to dobrý důvod pro lidi, aby Trumpa nevolili, ale nevidím tam zatím zločin,“ prohlásil Alan Dershowitz, prezidentovi názorově nakloněný ústavní právník.

Další postup bude odvislý od toho, jakou munici má Mueller proti Trumpovi k dispozici. A také na tom, zda se ukáže, jestli Trump o Cohenově lhaní věděl, nebo mu jej dokonce nařídil. Cohen totiž ve výpovědi pro Muellera prohlásil, že lhal z politických důvodů, aby byl „loajální k postavě 1“.

Právě Cohen se nyní může ukázat, jako klíčový svědek. Vzhledem ke své dlouhé spolupráci s Trumpem, kdy býval označovaný jako jeho „čistič“, je cenným zdrojem informací. A pokud skutečně bude, dodejme pravdivě, vypovídat, má se Trump čeho obávat.

Americká média navíc spekulují, že by se do problémů mohli dostat i další lidé, například Trumpův syn Donald junior, který podobně jako Cohen vypovídal před sněmovním výborem. Jeho tvrzení jsou přitom stejně jako ta původní Cohenova v rozporu s veřejně dostupnými zprávami.

SDÍLET

Billboard-bottom-1