ANALÝZA: Kreml děsí aféra „Rybkagate“. Sexuální predátorka servíruje vicepremiéra na kolenou

Pavel Vondra

13. 02. 2018 • 07:00

Zatím poslední investigativní materiál nejzlobivějšího ruského opozičníka Alexeje Navalného, který válčí nejen s korupcí, ale s celým systémem putinovského Ruska, nalezl inspiraci u poměrně nečekaného zdroje. Ten by si přezdívku „Deep Throat“ zasloužil více než původně anonymní whistleblower z časů aféry Watergate.

Koncem ledna si mohli vlivní Rusové oddychnout. Napjatě očekávaný seznam vysokých státních úředníků a oligarchů, který na popud amerického Kongresu vytvořilo ministerstvo financí, nebyl – alespoň zatím – spojen s přijetím nových sankcí. Ať už se totiž ruští představitelé tváří sebevíc povzneseně nad věčné západní mentorování, jedno je jisté: žádný z bohatých a vlivných Rusů si nepřeje komplikace v podobě ztíženého přístupu k bankovním službám, nemovitostem a dalším vymoženostem „zkaženého a pokryteckého Západu“, bez nichž už si životy své i svých blízkých sotva dovedou představit.

Rozhodně však nelze vyloučit, že se některá z oněch 210 jmen nejbližších spolupracovníků Vladimira Putina dříve či později objeví na opravdovém sankčním seznamu. Stačí připomenout, že důvodem, proč nový seznam vznikl, jsou nepřátelské činy Ruska v podobě jeho vojenských aktivit na Ukrajině a v Sýrii. A především pak údajné ruské snahy ovlivnit poslední americké prezidentské volby. A tam, jak známo, vyšetřování ještě neskončilo a leccos znepokojivého může vyjít na světlo.

Stopa z Trumpovy kampaně vedoucí až do Kremlu?

To se ostatně ukázalo minulý čtvrtek (8. února). Tehdy věčný kibic, opoziční předák a úředně zamítnutý prezidentský kandidát Alexej Navalnyj zveřejnil na svém YouTube kanálu, jak sám říká, „nejpodivnější a co do zjištění nejskandálnější“ investigativní materiál, se kterým měl jeho Fond boje proti korupci co do činění.

Jádrem 25-minutového příspěvku je obvinění ruského vicepremiéra a šéfa úřadu vlády Sergeja Prichoďka, že se nechal korumpovat miliardářem a „hliníkovým králem“ Olegem Děripaskou. V srpnu předloňského roku Děripaska hostil Prichoďka na své jachtě plující u norských břehů. Oba muži si na palubě užívali společnosti prostitutek a hliníkový boss pak nechal vicepremiéra z odlehlého koutu Norska dopravit zpět do Moskvy jedním ze svých soukromých letadel. I to je totiž podle Navalného skrytá forma korupce.


„Jachty, oligarchové, dívky: lovkyně mužů odhaluje korupčníka“ (v ruském originálu s anglickými titulky)


Nejsou to ale jen problematické okolnosti pobytu vysokého státního činitele putinovského Ruska na soukromém plavidle jednoho z nejbohatších Rusů, co si tu říká o pozornost. Zajímavé je i to, že se spolu v oněch horkých letních dnech krom jiného bavili i o nepříjemně mrazivých rusko-amerických vztazích.

Ty tehdy už čtvrtým rokem měla na americké straně na starosti náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová. Ta – alespoň podle slov Olega Děripasky, která si nahrála jeho společnice – „v mládí strávila měsíc na ruské velrybářské lodi a od té doby nenávidí naši zemi“. O čem dalším spolu oba muži rozmlouvali, se neví. Navalnyj ale připomíná, že to byl právě Děripaska, na koho se měl podle informací amerických médií nedlouho předtím obrátit tehdejší šéf Trumpovy prezidentské kampaně Paul Manafort s nabídkou soukromých briefingů o průběhu kampaně.

K čemu by ruskému oligarchovi takové informace byly? Jemu osobně zřejmě k ničemu, říká Navalnyj, ale Kremlu, Putinovi a FSB by se nepochybně hodily. A onen dosud chybějící článek mezi Kremlem, Děripaskou a Trumpovým štábem tu reprezentuje právě Prichoďko. Tolik celá konstrukce, která už stačila zaujmout americká média lačná jakékoli ruské stopy vedoucí k Trumpovi.

Nemluvě o bezmála čtyřech milionech uživatelů, kteří Navalného video od čtvrtka na YouTube zhlédli. Pouze za dobu, co vznikal tento článek, snímku přibylo na čtvrt milionu nových diváků (…a není to jen tím, že autor těchto řádků píše velmi pomalu).

Když jde na lov Nasťa Rybka…

Asi nejpikantnější na Navalného sólokapru je to, že z větší části stojí na veřejně dostupných výpovědích, které na svém instagramovém účtu a v knize o tom, „jak svést miliardáře“, publikovala samozvaná „sexuální lovkyně mužů“ původem z Běloruska vystupující pod uměleckým jménem Nasťa Rybka.

Ta byla dříve (kromě jiných) milenkou Olega Děripasky. A právě ona nafotila i natočila výlet na jachtě do Norska, jehož se účastnil také Taťka (Papa), jak Prichoďka ve svém deníku profesionální svůdkyně překřtila. Z popisu nicméně nemůže být pochyb, o koho jde, a zajímavé jsou i její postřehy o tom, jaký respekt jinak neohrožený, až neomalený Děripaska před tímto „kardinálem Richelieu“ ruské politiky má.

Fond boje proti korupci by ovšem na nic z toho zřejmě nenarazil nebýt toho, že loni v září vtrhla do sídla Navalného moskevského štábu skupina spoře oděných i velmi přítulných dívek, jejichž lísání se ke spolupracovníkům opozičníka usilujícího o prezidentskou kandidaturu pohotově natočil profesionálně vybavený štáb bulvární televize LifeNews. Tedy stanice, kde se pravidelně objevují kompromitující materiály proti lidem nepohodlným Kremlu. A tým bulvární televize „se čistě náhodou zrovna procházel kolem“, jak uštěpačně konstatoval sám Navalnyj.

Když se Navalnyj začal pídit, co to celé mělo znamenat, narazil na „loveckou“ skupinu kolem Nasti Rybky a jejího krajana, jenž si říká Alex Lesley. Ten poskytuje mužům podobné poradenství jako Nasťa ženám. Zbytek je, jak se říká, historie… Až na to, že zatím je Navalného nejčerstvější odhalení až příliš současné a Kreml by si zjevně přál, aby co nejrychleji zestárlo. O čemž svědčí i to, že Roskomnadzor – ruský úřad pro dohled nad sdělovacími prostředky – Navalného video obratem zařadil do registru zakázaných informací, jejichž publikováním se média vystavují hrozbě postihu.

Cui bono?

Skandál, pro který se vžila přezdívka „Rybkagate“, už nicméně začal žít vlastním životem. A poslední slovo v něm ještě neřekla ani samotná Nasťa Rybka: ta na svém instagramovém účtu publikovala video, v němž se obrací přímo na prezidenta Putina. Nabízí mu osobní schůzku, kde je ochotna předat informace o jeho blízkých spolupracovnících. Poslední dva roky totiž prý provádí experimenty s manipulací vysoce postavenými lidmi úrovně Olega Děripasky, Sergeje Prichoďka nebo Alexeje Navalného, jakož i veřejným míněním.

To samé o sobě bez přehánění může prohlásit Vladimir Putin. Není proto příliš pravděpodobné, že na výzvu mladé, byť zjevně protřelé ženy zareaguje. A to nejen proto, že sám sociální sítě nepoužívá. Ostatně, cizí mu je prakticky celý internet a nedávno se přiznal, že nemá ani smartphone.

Přesto je zajímavé sledovat debatu, která se kolem Navalného posledního kousku na sociálních sítích rozvinula. Opoziční aktivistce Marii Baronovové se celá věc zdá podezřelá. A nelíbí se jí, že se Navalnyj chová jako bulvární médium, když publikuje kompromitující materiál, který mu byl někým podstrčen, aniž by tušil proč.

Navalnyj si v tomto směru žádné iluze nedělá. „Samozřejmě, že kdykoli zveřejním nějakou protikorupční investigativu, hodí se to někomu v Kremlu do krámu. Kreml je totiž smečka buldoků, kteří se spolu rvou pod stolem. A kdykoli jednoho z nich kopneme, jinému to pomůže. Takový už je život,“ řekl loni nezávislému moskevskému novináři Leonidu Ragozinovi.

V tuto chvíli Navalnyj zjevně podřizuje vše svému cíli znevěrohodnit březnové prezidentské volby, v nichž mu bylo odepřeno kandidovat. A tak i „Rybkagate“ v jeho podání ústí do výzvy k podpoře jeho strategie volebního bojkotu.

„Nelze podporovat systém, který si za svůj cíl staví obsluhování a vydržování takových vysokých státních úředníků a oligarchů (jako jsou Prichoďko s Děripaskou),“ říká v závěru svého posledního videa. „Bojkotujte tyto volby, zúčastněte se stávky voličů a zaregistrujte se jako volební pozorovatelé – budeme spolu lovit zlodějíčky, kteří nám ukradli peníze i naši krásnou zemi.“

Vychází unikátní česká hra o středověku Kingdom Come: Deliverance. Všechny informace o herní pecce tohoto roku naleznete zde>>>

SDÍLET