ANALÝZA: Odchází muž, který krotil Trumpův chaos. Hledá se náhradník, jenž umí chválit

V americké administrativě probíhá jedna z nejvýznamnějších změn, která může zamíchat dalším průběhem prezidentství Donalda Trumpa. Ke konci roku odjede z funkce dosavadní personální šéf Bílého domu John Kelly – muž, který do Trumpova panování vnesl alespoň náznak pořádku. Kdo jej nahradí, není jasné. Třaskavý post odmítá jeden prezidentův favorit za druhým.

Když John Kelly loni v létě do Bílého domu nastupoval, byla administrativa chaotická a neschopná prosadit cokoli důležitého. Zmítaly jí spory mezi dlouholetým republikánským matadorem a tehdejším personálním šéfem Reincem Priebusem a neřízenou střelou s radikálními myšlenkami Stevem Bannonem, jenž působil jako hlavní stratég.

Odložit hlasování je manévr, který nevyšel. Mayová může vytáhnout další překvapení, míní expert

Rivalita Trumpův kabinet paralyzovala, navíc jen podtrhávala nezkušenost byznysmena a politického outsidera v prezidentské funkci. Trump nedokázal prosadit zrušení a nahrazení Obamovy zdravotní reformy, což byl jeden z jeho hlavních předvolebních slibů. Republikáni, kteří měli v Kongresu většinu, přitom reformu kritizovali od jejího vzniku. Trump s nimi ale nedojednal alternativu.

Do toho panoval chaos i v samotném Bílém domě. Trumpovi lidé si nedokázali ohlídat, koho do prezidentského sídla pouštějí. Díky tomu mohla vzniknout například kniha bulvárního novináře Michaela Wolffa Oheň a hněv. Veřejnost žila Trumpovými kauzami a úniky informací z administrativy do médií. Navíc Trump (především kvůli Bannonovi) působil jako magnet na pravicové extremisty.

Záchrana daňové reformy

Vysloužilý generál John Kelly tohle dokázal změnit. Alespoň navenek přinesl do Bílého domu pořádek. Krátce po jeho červencovém příchodu se vypořádal s Bannonem. Ten odešel po událostech v Charlottesville, kdy prezident schytal kritiku, protože dostatečně neodsoudil krajní pravici, jejíž příznivec autem zabil ženu demonstrující proti extremistům. Bannon by ale z Bílého domu odešel bez ohledu na Charlottesville, spolupráce s Kellym byla vyloučená.

Kelly se orientoval v běžné denní agendě. Dokázal Trumpovi organizovat schůzky, uměl komunikovat s Kongresem. Tím pomohl odvrátit další legislativní fiasko v podobě neschválení daňové reformy. Tu zákonodárci posvětili loni v prosinci a Trump ji dodnes právem vydává za jeden ze svých největších úspěchů, jichž ve funkci dosáhl.

Řecko vypsalo sbírku na modernizaci námořnictva. O pomoc žádá bohaté i chudé

Nyní je Kellyho mise u konce. Donald Trump v neděli oznámil, že funkci poslední den roku opustí. „Velice oceňuji jeho službu,“ prohlásil Trump. „To by určitě měl,“ komentoval klasickou frázi, která se běžně užívá při odchodech pracovníků administrativy, list Wall Street Journal s odkazem na výše zmíněné.

Ke Kellyho konci se schylovalo už několik týdnů. Trump byl nespokojený s atmosférou uvnitř Bílého domu, vyčítal generálovi, že nedokáže zajistit potřebnou loajalitu zaměstnanců. Tomu neprospěla ani jediná vážnější kauza s úniky informací, která se datovala do Kellyho úřadování. Započalo ji vydání knihy Boba Woodwarda Strach a anonymní komentář v New York Times, jehož autor psal o středisku odporu vůči prezidentovi a o vědomé sabotáži některých jeho kroků. Kelly měl podle knihy označit prezidenta za idiota a prohlásit, že vykonává nejhorší práci v kariéře. Autenticitu slov však následně popřel.

Prsty v Kellyho odchodu ale zřejmě má i šedá eminence Bílého domu, Trumpův zeď a poradce Jared Kushner. Podle listu Washington Post několik posledních týdnů využíval neshod mezi Kellym a Trumpem a tlačit do funkce dosavadního personálního šéfa viceprezidenta Mikea Pence. Nebylo by to poprvé, co by tak Kushner učinil. Podobnou roli sehrál už loni v létě, kdy jím prosazovaný tehdejší šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci urychlil odchod Priebuse.

Chybní plán B, varuje Bannon

Jenže zatímco tehdy se místo Priebuse (a během několika dnů i místo Scaramucciho) podařilo sehnat náhradu, tentokrát se Trump dostal do úzkých. Ayers, o němž byl Trump přesvědčený, že se postu ujme, odmítl. „Neexistuje plán B a kdokoli mu radil, že Nick Ayers byl tou pravou osobou a přijal by tu práci, udělal prezidentovi medvědí službu,“ cituje Washington Post slova Steva Bannona.

Nový nápad Maláčové: Banky nakrmí děti a my nakrmíme banky. Komentář Petra Holce

Jeho slova o absenci plánu B dokládá i chaos, který posledních několik dnů hledání nového personálního šéfa provází. Trumpovu nabídku neodmítl jen Ayers, ale také další tři potenciální kandidáti – ministr financí Steve Mnuchin, jenž prohlásil, že by rád setrval na svém současném místě, ředitel kanceláře pro rozpočet a management Mick Mulvaney a obchodní zmocněnec USA Robert Lighthizer, jehož Trump nedávno najal pro jednání s Čínou.

Trump se navíc nemůže spolehnout ani na přízeň republikánských politiků. Stará politická přátelství, která pomohla při hledání personálního šéfa například Georgi Bushovi staršímu nebo Billu Clintnovi, současný prezident nemá. Lidé, které znal a přicházeli by do úvahy, buď jeho okolí opustili, spolupráci vylučují nebo jsou případně vyšetřováni a s šéfem Bílého domu se rozkmotřili, což je případ Trumpova dlouholetého osobního právníka Michaela Cohena.

Klíčová pozice v neklidné době

Důvody, proč se lidé do Trumpova týmu nehranou, jsou nasnadě. Kellyho odchod přichází v době, kdy se napjatě očekává zveřejnění zprávy s výsledky vyšetřování ruského vměšování do prezidentských voleb a napojení Trumpova týmu na Kreml. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller koncem minulého týdne prezentoval několik zjištění, která Trumpovi eufemisticky řečeno příliš nepomáhají. Navíc má k dispozici přiznání Cohena, jenž za prezidenta řešil ty nejtřaskavější kauzy.

Nový pohled může do kauzy přinést i ruská zbrojní aktivistka s napojením na Kreml Maria Butinová, která se před volbami infiltrovala mezi několik vlivných členů Republikánské strany. Devětadvacetiletá žena čelí obvinění, že v USA politicky působila ve prospěch cizí moci, aniž to oznámila americkým úřadům. Butinová se nyní přiznala a s vyšetřovateli uzavřela blíže nespecifikovanou dohodu.

Někteří afghánští uprchlíci jsou nebezpeční, připouští rakouská policie. Týká se to i Česka

Do toho bude muset Trumpova administrativa vyjednávat s Čínou, řešit mezinárodní politiku a čelit demokratické většině ve Sněmovně reprezentantů. CNN informovala, že se prezident obává pokusu o impeachment a považuje jej za pravděpodobný. Demokraté sice nemají dostatečnou sílu na Trumpovo odvolání, situaci ale může změnit případná Muellerova zpráva. K tomu všemu je navíc Trump svéráznou osobností, s níž není snadné vycházet, a nový personální šéf se bude muset popasovat také s vlivem Trumpovy rodiny.

Mimochodem, nastíněné překážky, které Trumpovi komplikují shánění Kellyho náhrady, jsou zároveň i důvody, proč prezident schopného personálního šéfa potřebuje. Právě on může chaoticky jednajícímu Trumpovi pomoci kritické časy zvládnout.

Vysněný šéf by měl o Trumpovi mluvit hezky

Trumpovi poradci už sestavili kritéria, podle nichž by si měl prezident vybrat. Představovali by si někoho ze současných zákonodárců, který ví, jak jednat s Kongresem. Dále radí najmout člověka s větší zkušeností v politice, než jakou měl Kelly. A požadavkem je, aby mluvil o administrativně a prezidentově činnosti výrazně pozitivněji, než tomu bylo doposud.

Zeman jde proti všem, i Babišovi. Může jít o vendetu, BIS musela reagovat, říká Černochová

Když odhlédneme od jednorázových zmínek o tu více, tu méně pravděpodobných jménech, média aktuálně spekulují o dvou mužích. Prvním je kongresman Mark Meadows, jenž vede zdaleka nejpravicovější uskupení republikánů v dolní komoře Freedom Caucus. „Byl bych poctěn a polichocen, kdybych byl na seznamu, a zcela jistě by to bylo něco, co bych zvažoval,“ prohlásil Meadows. Trump s ním ale o místu ještě nejednal.

Druhým kandidátem je David Bossie, jenž pracoval pro Trumpovu předvolební kampaň a spolu s jejím někdejším šéfem Coreym Lewandowskim sepsal o Trumpovi pochvalnou knihu. Oba muži se měli podle zdrojů Washington Post sejít už v pátek, tedy ještě před oficiálním oznámením Kellyho odchodu. List však nepíše, zda jednali i o případném angažmá v Bílém domě. Ať už Kellyho místo zaujme kdokoli, Trumpův obraz, jak jej známe nyní, se může opět radikálně proměnit.

SDÍLET
sinfin.digital