ANALÝZA: Z množství progresivních kandidátů na prezidenta může těžit střed i Trump

HalfPageAd-1

Adam Kotrbatý

11. 02. 2019 • 20:30

Americký prezidentský souboj získal další nové hráčky. Do bitvy o Bílý dům se zapojily senátorky Elizabeth Warrenová, která svoje ambice avizovala již dříve, a Amy Klobucharová. Zvláště první jmenovaná stojí za pozornost. Patří k favoritkám primárek a na straně demokratů ještě rozšířila už tak vysoký počet progresivních kandidátů. Šance na vítězství jiného názorového křídla tím paradoxně rostou.

Mobile-rectangle-3

Warrenová svoje prezidentské ambice oznámila již na sklonku loňského roku. O uplynulém víkendu definitivně potrvdila, že se do voleb skutečně zapojí. Známá senátorka a kritička prezidenta Donalda Trumpa vtrhla do kampaně ostrým prohlášením.

„Kolik vyšetřování nyní běží? Už to není jen to Muellerovo. Jsou všude a jsou to závažná vyšetřování, takže uvidíme, co se stane,“ pravila Warrenová, když odůvodňovala svoje tvrzení, že v roce 2020, kdy se volby uskuteční, už Trump nemusí být nejen prezidentem, ale ani na svobodě.

Vzhledem k nedostatku relevantních informací je její výrok pouhou domněnkou. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Trump mohl příští rok trávit ve vězení. Slova Warrenové jsou především silným politickým prohlášením, což dokazuje také její mírnější věta, pronesená na dotaz novinářů, že s impeachmentem je třeba počkat na závěry týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jenž pro FBI rozplétá údajnou spolupráci prezidentovy kampaně s Ruskem. 

Věty, které 69letá Warrenová vyřkla, jsou koloritem radikálněji naladěného demokratického křídla. Senátorka patří mezi ikony progresivistů, kteří mezi liberály aktuálně nabírají na popularitě. Bývá přirovnávaná k Berniemu Sandersovi. Lidé, kteří oba politiky znají, však upozorňují na více věcí, které je rozdělují. Například, že Warrenová na rozdíl od Sanderse věří ve volný trh a kapitalismus.

Přetlak nalevo

Je otázkou, zda to bude Warrenová akcentovat v kampani, nebo se naopak posune více doleva. Demokratičtí voliči v posledních volbách ukázali příklon spíše k radikálnějšímu křídlu než k umírněným zákonodárcům.

Ačkoli by vzhledem k své dosavadní image mohla na žádanou progresivní kartu vsadit, vzdala by se tím šance na odlišení od ostatních. S podobným programem zahrnujícím levicová témata bude kandidovat hned několik dalších kandidátů. K progresivismu směru se kloní přinejmenším pět již oznámených uchazečů v čele se senátorkou Kamalou Harrisovou. Účast ve volbách navíc zvažují i další, mezi nimi třeba zmiňovaný Sanders.

Právě Sandersův vstup do kampaně může silně zamíchat kartami. Sanders by měl obrovskou výhodu. Jeho jméno je známé, není třeba jej voličům představovat. Naopak by mohl navázat na předchozí klání, v němž zatápěl pozdější vítězce souboje o demokratickou nominaci Hillary Clintonové. Navíc tehdy získal zástup fanoušků, kteří jej stále neopustili.

„Chci vidět Bernieho kandidovat v roce 2020. Potřebujeme, aby kandidoval, i když je pole přeplněné,“ pravila jedna z jeho voliček ve státě New Hampshire pro stanici NPR. Na tom, a především na stabilní popularitě v průzkumech, se ukazuje, že řadě Američanů nevadí ani pokročilý Sandersův věk. Pokud by ve volbách uspěl, v době nástupu do funkce by mu bylo 78 let.

Vypálí někdo progresivistům rybník?

Přestože trendy v Demokratické straně nasvědčují, že nejblíže stranické nominaci je silně levicový kandidát, přeplněné pole progresivistů paradoxně může vést k opačnému scénáři. Nominace tak může spadnout do klína například bývalému starostovi New Yorku Michaelu Bloombergovi, jenž by jinak byl prakticky předem poražený. Ještě větší šance má někdejší viceprezident Joe Biden. Ani ten sice kandidaturu oficiálně nepotvrdil, v průzkumech ale stabilně vede.

Bidenovou slabinou je podobně jako u Sanderse věk. Je jen o rok mladší. Pokud ale bude představovat jedinou silnou alternativu progresivnímu křídlu, nemusí to umírněnějším demokratům překážet, aby mu hlas dali.

Mnoho kandidátů jednoho zaměření s sebou nese ještě další velké riziko. I když americký systém je nastavený tak, že z nich vyprofiluje jediného Trumpova vyzyvatele, stále se může stát, že tvrdá kampaň či některé názorové neshody znechutí voliče těch ostatních.

Mimochodem, na podobnou notu sázela Trumpova kampaň už v předchozích volbách, když se snažila oslovit voliče Bernieho Sanderse s tím, že Clintonová není správnou volbou a nebude hájit jejich zájmy. Jejich cílem nebylo, aby podpořili republikána, nýbrž aby vůbec nešli k volbám.

SDÍLET

Billboard-bottom-1