Arciterorista je mrtev, boj s Islámským státem ale nekončí. Odkud stále hrozí nebezpečí?

Pavel Novotný

28. 10. 2019 • 15:30

Šéf Islámského státu (ISIL) a samozvaný chalífa Abú Bakr al-Bagdádí je mrtev. Zahynul v syrské provincii Idlib jen několik kilometrů od turecké hranice, kde ho dostihli Američané. Končí s ním i jeho organizace? Zvolí si Bagdádího pohrobci nového vůdce, nebo se přidají k již existujícím skupinám? A může další vývoj v regionu pomoci znovuzrození ISILu, i když třeba ponese jiné jméno?

Toto vystoupení si Donald Trump jistě užil více než obvyklé projevy. Aby ne: jeho helikoptéry, lidé, respektive cvičení psi dopadli nejhledanějšího teroristu planety, na kterého Spojené státy vypsaly odměnu ve výši 25 milionů dolarů (přes 576 milionů korun).

„Zločinec, který se soustavně snažil zastrašovat ostatní, prožil poslední chvíle v nezměrném strachu, panice a hrůze. Byl zcela vyděšený z toho, že jej pronásledují americké síly,“ deklamoval americký prezident, jehož řeč vysílala (kromě jiných) i televize CNN. Podle washingtonského lídra byl muž, který se vyhlásil vůdcem islámského světa, zahnán armádními psy až na konec tunelu, kde v zoufalství zvolil sebevraždu, když na svém těle odpálil vestu s výbušninou. Spolu s ním zahynuly tři děti, které prchaly v jeho společnosti. Američané na místě provedli testy DNA, které Bagdádího identitu potvrdily.

Trump za spolupráci při stopování extremistického bosse poděkoval nejen Kurdům, Iráku a Turecku, ale také Sýrii nebo Rusku, i když právě to reagovalo zkraje poněkud skepticky. „Nemáme o akci důvěryhodné informace,“ citovala kremelské ministerstvo obrany stanice Al-Džazíra. Agentura Reuters přinesla exkluzivní informaci, podle které Američany na Bagdádího stopu přivedl jeho blízký poradce, kterého nejprve zadrželi Turci, aby ho posléze předali Iráku. Jiné zdroje – kupříkladu web Hlasu Ameriky (VOA) – dodávají, že na likvidaci teroristického předáka mají lví podíl syrští Kurdové, kteří USA dlouhodobě dodávali relevantní zpravodajské informace.

Nabízí se otázka: končí s Bagdádím i jeho organizace? Většina analytiků stejně jako politiků se shoduje, že nikoliv. „Mezinárodní společenství musí zůstat na pozoru. Každá ze zúčastněných stran by měla pokračovat v boji proti ISILu až do naprostého konce,“ cituje server Kurdistan24 někdejšího prezidenta iráckých Kurdů a pochopitelně i znalce regionu Masúda Barzáního.

V reakci na územní zánik svého extremistického státu – oficiálně jej spojenci vyhlásili koncem letošního března – se totiž někteří, především místní radikálové zorganizovali do tzv. spících buněk. V nich teď čekají na pokyn k akci, či obecný podnět k ozbrojenému vystoupení. Další extremisté se dočasně probouzejí a podnikají teroristické ataky nejen na civilisty, ale také vojenské cíle včetně těch ruských. Nejsilnější aktivitu zbývajících islamistů z ISILu registruje východosyrský region Dajr az-Zaur: ten nyní kontrolují Syrské demokratické síly (SDF), jejichž páteří jsou syrsko-kurdské milice YPG.

Jak pro stanici BBC podotýká Lina Khatib, šéfka blízkovýchodního programu think-tanku Chatham House, oblast je obydlena převážně sunnitskými arabskými kmeny, které nadvládu kurdských jednotek odmítají. Protiví se ale i syrské armádě Bašára Asada stejně jako milicím, které v kraji stvořil a podporuje šíitský Írán. Pro ně mohou být přeživší členové radikálně sunnitského Islámského státu přirozenými spojenci proti všem zmíněným nepřátelům.

Islámský stát (srpen 2018)

Mimochodem, toto platí i pro sunnitské oblasti Iráku, které si stěžují na diskriminaci ze strany většinových, od americké invaze v roce 2003 vládnoucích šíitů. K nim se opět mohou připojit tradičnější, odlehlé, sunnitské regiony Sýrie, které cítí odpor k Damašku. Jakkoli byl Islámský stát projevem čirého extremismu a opíral se o nejbizarnější výklad islámu i ahistoricky kruté, či spíše sadistické zákony, k jeho vzestupu i poměrně dlouhému trvání významně přispěla i hluboká frustrace, kterou část sunnitů v kraji cítí. Každá další ostrakizace (především) iráckých sunnitů ke znovuzrození radikálů rozhodně přispěje, i když se mohou jmenovat i vystupovat krapet jinak.

Fakt, že Bagdádí byl dopaden v rebelské provincii Idlib, svědčí o tom, že také na severozápadě Sýrie našly útočiště vybrané kádry Islámského státu. Analýza BBC konstatuje, že nejblíže mají podle všeho k radikálům ze skupiny Hurrás ad-Dín, ke které se prý už někteří připojili. Není jasné, kolik islamistů přestoupilo do formací spojených se sítí Al-Káida, která se vůči ISILu stavěla negativně. Podle dostupných zpráv se ale proti takovému spojení staví především ostatní obyvatelé rebelující provincie. Kromě toho, že s radikály je obecně špatné pořízení, obávají se lidé z bojujícího kraje, že příchod nejhorších teroristů přivolá na jejich hlavu ničivou ruskou smršť. Nemluvě o mizerné pověsti, která od jejich podpory odradí i dosavadní obhájce.

Tolik oblast, ve které Islámský stát jako takový fungoval. K ISILu se ale přidaly jak nevelké bojůvky, tak relativně silné skupiny po celém světě. A to jak na Blízkém východě, tak v Africe a Asii. Nemluvě o sympatizantech v Evropě a Americe. Předchozí zkušenost ale říká, že tito islamisté nebudou mít problém žmoulat čepici ve frontě na usmíření s al-Káidou, od které mnozí z nich zběhli. Další se pak osamostatní a do mezinárodního systému se zapojí buď jen formálně, nebo takřka vůbec.

SDÍLET